ABD'li yetkili Afgan göçmenlere Türkiye'yi işaret etti

Gazetecilere brifing veren bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Taliban'dan kaçan Afgan göçmenlerin, "İran üzerinden Türkiye'ye seyahat edebileceğini" söyledi.

ABD'li yetkili Afgan göçmenlere Türkiye'yi işaret etti

Reuters’in ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Taliban’dan kaçan Afganlar, ABD’nin Afganistan’a yönelik geliştirdiği yeni bir program kapsamında, bir ABD kurumu, STK veya medya kuruluşunun referansı ile ABD’ye sığınmacı olarak gidebilecek. Ancak bunun öncesinde kendi çabalarıyla üçüncü bir ülkeye seyahat etmesi gerekecek.

Habere göre program sadece, ABD hükümeti ve ordusu için çalışan Afganları değil, ABD’nin finanse ettiği projeler, ABD merkezli STK’ler ve medya kuruluşları için çalışanları da kapsayacak. Başvuruda bulununan Afganlar, kendi çabalarıyla Afganistan’dan çıkıp üçüncü bir ülkeye ulaşacak. O noktadan sonra güvenlik taraması yapılacak ve süreç 12-14 ay kadar sürebilecek.

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Potansiyel çıkış dalgasına hazırlıklı olunması için komşu ülkelerle ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüştük” dedi. ‘Pakistan’ın Afganistan sınırlarının açık kalmasının önemli olduğunu, diğerlerinin ise İran üzerinden Türkiye’ye seyahat edebileceğini” sözlerine ekledi.