ABD'den Türkiye'ye: Kabil Havalimanı'na ilgi duymanızdan son derece memnunuz

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, "Türkiye'nin Kabil'deki havaalanında güç bulundurmaya ilgi duymasından son derece memnun olduklarını" açıkladı.

ABD'den Türkiye'ye: Kabil Havalimanı'na ilgi duymanızdan son derece memnunuz

İşgalci ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreciyle birlikte Ankara’nın Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini askeri olarak korumaya ve işletmeye talip olması nedeniyle, Washington yönetiminden “memnuniyet” içerikli mesajlar gelmeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından düzenlenen “ABD’nin Türkiye politikası” adlı oturumda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında “Washington ile Ankara’nın başta terörizmle mücadele olmak üzere Ukrayna ve Libya gibi bölgesel konularda yakın iş birliği içinde olduğunu” belirten Nuland, “Ayrıca, Türkiye’yi dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi haline getiren 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon mülteciyi desteklemeye yönelik süregelen çabalarından dolayı da minnettarız.” dedi.

“Türkiye’nin, Afganistan’da ABD ve NATO askeri misyonları sona ererken Kabil’deki havaalanında güç bulundurmaya ilgi duyduğunu” ifade eden Nuland, “bundan ABD yönetimi olarak son derece memnun olduklarını” belirtti.

Nuland, “Bu katkı bizim, müttefiklerimizin ve ortaklarımızın, birliklerimiz geri çekildikten sonra Kabil’de güçlü bir diplomatik mevcudiyet sağlayabilmemiz için hayati önem taşımaktadır.” diye konuştu.

“Kabil Havaalanı’nın güvenliği sağlanmadan ne ABD’nin ne de müttefik ve ortaklarının Afganistan’daki varlıklarını güçlü şekilde sürdüremeyeceğine dikkati çeken Nuland, Türkiye’nin ise hem Afgan halkıyla hem de bölgedeki diğer aktörlerle benzersiz ve özel ilişkisi olduğunu, bu nedenle uzun vadede daha kalıcı ortak olabileceği” değerlendirmesinde bulundu.

Nuland, “ABD ile Türkiye arasında, başta S-400 konusu olmak üzere çözüm bekleyen sorunlara rağmen Türkiye’nin dünyanın dört bir yanındaki NATO misyonlarına önemli katkılarda bulunduğunu” belirterek, “Kabil Havaalanı’nın güvenliğinin sağlanması konusunda her iki taraftaki teknik ekiplerin bu kritik düzenlemeyi sonuçlandırmak için birlikte çalışmaya devam ettiğini” sözlerine ekledi.