'ABD, Yunanistan’daki askeri varlığını artırmak istiyor'

Yunan medyası, Washington yönetiminin yapılması planlanan yeni savunma anlaşmasında Yunanistan'da 20'den fazla yeni konuşlanma yeri istediğini yazdı.

'ABD, Yunanistan’daki askeri varlığını artırmak istiyor'

ABD’nin Ege ve Batı Trakya’da Yunanistan ile askeri tatbikatları sıklaştırmasının ardındaki gerçekle ilgili Yunan medyası, ABD’nin yapılması planlanan yeni savunma anlaşmasında Yunanistan’da 20’den fazla yeni konuşlanma yeri istediğini yazdı.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden To Vima’nın haberine göre, Washington ve Atina, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı 3 yıl içinde ikinci kez güncelleme çalışmaları yaparken ABD tarafından askeri varlığın artmasını sağlayacak bazı talepler geldi.

Habere göre, ABD ilk olarak anlaşmanın 5 yıl gibi bir süre için uzatılmasını isterken, ikinci olarak da ABD askerlerinin konuşlanma yerlerine yenilerinin eklenmesini önerdi. ABD’nin 20’den fazla yeni konuşlanma yerinin bulunduğu bir belge sunduğunun konuşulduğu da haberde aktarıldı.

Girit Adası’ndaki Suda Üssü gibi yeni bir daimi üs kurulmasının görüşülmediği ancak İskiri Adası’nın da yer aldığı önerilen konuşlanma yerlerinin, Yunan ve ABD birliklerinin halihazırda ortak yetiştirme faaliyetleri yürüttüğü ya da NATO altyapısı olan yerler olduğu belirtildi.

Yunan yayın organı, mutabakat sağlanması halinde yeni anlaşmanın uygulanmasının zor olmayacağını, zira teknik ve hukuki detayların önceki anlaşmayla ilgili müzakerelerden bilindiğini de kaydetti.

ASKERİ ÜSLER GENİŞLETİLİYOR

Sözcü‘nün aktardığına göre, iki ülke arasındaki ilk anlaşmaya göre ABD’nin sadece Girit Adası’nda Suda Üssü bulunuyor. Ekim 2019’da imzalanan güncellenmiş anlaşma, Suda Üssü’nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD’ye sağlanmasını, ayrıca Yunanistan’ın onayıyla ABD’nin ülkedeki her askeri tesisi kullanma imkanına sahip olmasını öngörüyordu.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Ekim 2020’de, ABD’yle olan savunma anlaşmasının kapsamını genişletmeyi veya yeni anlaşma imzalamayı planladıklarını söylemişti.