ABD Ulusal İstihbarat Raporu açıklandı: Türkiye'ye ilişkin değerlendirmeler yer aldı

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi, 'Küresel Eğilimler 2040 Raporu' başlıklı raporunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

ABD Ulusal İstihbarat Raporu açıklandı: Türkiye'ye ilişkin değerlendirmeler yer aldı

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi, ‘Küresel Eğilimler 2040 Raporu’ başlığıyla bir rapor yayımladı. Raporda, Avrupa’da nüfusu en yüksek olan şehirler sıralamasında 2035’te 18 milyon nüfusla İstanbul birinci sırada yer aldı.

4 yılda bir hazırlanan raporda Türkiye ile ilgili tahminler de yer aldı. Rapora göre, Avrupa’da nüfusu en yüksek olan şehirler sıralamasında 2035’te 18 milyon nüfusla İstanbul birinci sırada bulunurken, Paris 12 milyon ile ikinci, 10,6 ile Londra üçüncü olarak öngörülüyor. Londra’yı 7 milyon ile Madrid’i de 6.2 milyon nüfus ile başkent Ankara takip ediyor. Rapordaki listenin ilk beşinde Türkiye’den iki şehir yer alıyor.

Öte yandan raporda 20 yıldaki nüfus gelişim tahminlerine göre ise, nüfusun artacağı ancak artış oranının azalacağı belirtiliyor. Ayrıca, raporda 2040 yılında 1,4 milyar insanın dünya nüfusuna eklenmesi ve küresel nüfusun 9,2 milyara ulaşması bekleniyor.