"ABD, Suriyeli mültecileri Rukban'da zorla tutuyor"

Rusya, işgalci Amerikan güçlerinin Tenef’teki komutanlarının Suriyeli mültecilerin Rukban kampından ayrılmalarını engellediğini bildirdi.

Rusya’nın Hmeymm’deki Barış Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Amiral Vlaçeslav Sitnik, gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye’nin Ürdün ve Irak sınırındaki Tenef bölgesini işgal altında tutan Amerikan güçlerinin Suriyeli mültecileri güç kullanarak Rukban mülteci kampında tutmaya devam ettiğini söyledi.

ABD işgali altındaki bu mülteci kampında insani durumun felaket boyutlarında olduğunu belirten Sitink, kamptaki sağlık şartlarının son derece kötü olduğunu söyledi.

Sitink, Amerikalıların Tenef bölgesindeki Suriye vatandaşlarını zorla mülteci kampında tutmasının sebebini de şöyle açıkladı: “Amerikalılar, bu bölgede durumun düzelmesine izin vermiyorlar; çünkü aşırılık yanlısı teröristleri ve bu ülkedeki felaket durumu Şam hükümetine baskı yapmak için kullanıyor.”

Tenef bölgesinde bulunan Rukban mülteci kampında 40 binden fazla Suriyeli yaşıyor. Buradaki mülteciler, olumsuz şartlardan dolayı kamptan ayrılmak istiyor; ancak Amerikan güçleri mültecilerin kamptan ayrılmasına izin vermiyor.