'ABD, Suriye'den Irak'a her gün konvoylarla tahıl ve petrol kaçırıyor'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye halkı ekmek ve benzin gibi temel ürünlerin eksikliğiyle mücadele ederken ABD'nin Suriye'den Irak'a her gün konvoylarla tahıl ve petrol kaçırdığını söyledi.

'ABD, Suriye'den Irak'a her gün konvoylarla tahıl ve petrol kaçırıyor'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye’deki insani durumun ele alındığı BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuştu.

Verşinin “ABD’ye ait konvoyların, Suriye’den Irak’a her gün petrol ve tahıl taşıdığına dair haberler gelmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre sadece 23 Mart’ta Suriye-Irak sınırından 300 benzin tankeri, ay başından beri de en az 200 tahıl dolu kamyon geçti” dedi.

Sputnik‘te yer alan habere göre “Suriyeliler ekmek ve benzin gibi temel ürünlerin eksikliğiyle mücadele ederken ABD’nin kontrolündeki Fırat’ın doğusunda doğal kaynak kaçakçılığı yapılıyor, buna paralel olarak fiiliyatta toplu cezalandırma yöntemi olan tek taraflı yaptırımlarla Suriye ekonomisine zarar veriliyor” diye devam eden Verşinin, yasadışı sınır ötesi bir eylem söz konusu olduğunda bunun gündeme geldiğini ancak sınır üzerinden insani yardım tedarik edileceği zaman BM Güvenlik Konseyi’nin gerekli görülmesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

“TERÖRİSTLER YARDIMLARA EL KOYUYOR”

Verşinin, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki militanların da bölgeye gönderilen insan yardım malzemelerine el koyduğunu açıkladı. Verşinin, “Yardımlar alıcılara ulaşmıyor, insani yardım malzemelerine haraç koyan ve sivil nüfusa acımasızca baskı yapan teröristlerin eline geçiyor. Militanlar barışçıl Suriyelileri, ülkenin kuzeybatısına erişim sağlanamaması nedeniyle BM’nin kontrol edemediği bir mekanizma aracılığıyla insani yardım almak için rehin olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı.