ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı: Bu yönde ilerlerse ne olacağını Türkiye'ye anlatmaya çalışıyoruz

Erdoğan'ın Soçi'de Putin'le yaptığı görüşmeler sonrasında yaptığı F-35 ve S-400 açıklamalarına ABD'den yanıt geldi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı: Bu yönde ilerlerse ne olacağını Türkiye'ye anlatmaya çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman yaptığı açıklamadı Türkiye’yi Rus silahları konusunda uyardı. Soçi görüşmesi sonrasında Tayyip Erdoğan’ın ‘Ya uçakları verecekler ya da parayı’ gibi açıklamaları sonrası ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı şu ifadeleri kullandı:

“Daha fazla Rus askeri ekipmanı satın almaktan kaçınmasını istedik… Bu yönde ilerlerlerse sonuçlarının ne olacağını Türkiye’ye anlatmaya devam ediyoruz”

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından S-400’lerden geri adım atmayacaklarını belirterek Rusya ile savunma işbirliğinin genişletilebileceği mesajı vermesine ABD’den tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman gazetecilerin Erdoğan’ın Putin ile görüşmesine dair sorusunu “Türkiye’den her düzeyde ve her fırsatta S-400 sistemini tutmaması ve daha fazla Rus askeri ekipmanı satın almaktan kaçınmasını istedik” şeklinde yanıtladı.

“Bu yönde ilerlerlerse sonuçlarının ne olacağını Türkiye’ye anlatmaya devam ediyoruz” diyen Sherman, S-400’lerin “NATO sistemleri ile uyumlu olmadığını ve birlikte çalıştırılamadığını” tekrar ettiklerini söyledi.

Sherman ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine değer verdiğinin de altını çizerek, “Türkiye bazen bir sınama. Onlar da eminim bazen ABD’yi bir sınama olarak görüyor. Ancak (Türkiye) değer verilen bir NATO üyesi” dedi.