AB, Afganistan'da ofisini yeniden açıyor

AB, Afganistan'da ofisini yeniden açıyor. AB sözcüsü Nabila Massrali FT'ye yaptığı açıklamada söz konusu adımın "Taliban'ı tanımak" anlamına gelmediğinin altını çizdi.

AB, Afganistan'da ofisini yeniden açıyor

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, Avrupa Birliği’nin Taliban yönetimiyle ilişkilerini derinleştirmeye çalıştığını belirterek, bir ay içinde AB’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de ofisini yeniden açacağını yazdı.

 

Henry Foy imzalı yazıda, söz konusu hamlenin Taliban’ın Kabil’e gelerek yönetimi ele geçirmesinin üzerinden geçen 12 hafta ardından AB diplomatlarının yeniden Afganistan’a gideceği anlamına geldiği ifade edildi. Haberde, Brüksel’in Afganların devam eden göçlerini düzenleyerek göç sorununa çözüm arayacağı belirtildi.

TANIDIĞIMIZ ANLAMINA GELMEZ

AB sözcüsü Nabila Massrali FT’ye yaptığı açıklamada söz konusu adımın “Taliban’ı tanımak” anlamına gelmediğinin altını çizdi. Massrali, “Tekrar tekrar söylediğimiz gibi, bu bir tanınma işareti değil. Yardımımıza ihtiyacı olan Afgan halkına daha iyi yardım etmek istiyoruz ve bunun için kaçınılmaz olarak Taliban ile ilişki kurmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.