8 Mart'ta plaket alan kadın şoför, 12 Mart'ta Kod-29 ile işten çıkarıldı!

Haksız yere işten çıkarıldığını söyleyen Güngör, "Kod-29’dan işten çıkartıldığım için ne tazminat alabildim ne de işsizlik aylığı bağlatabildim. Beş kuruşsuz ortada kaldım. En azından Kod 29’dan çıkarmasalardı işsizlik aylığı alıp kiramı ödeyebilseydim." dedi.

8 Mart'ta plaket alan kadın şoför, 12 Mart'ta Kod-29 ile işten çıkarıldı!

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Ulaşım Hizmetleri Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’ye (MANULAŞ) ait kırmızı halk otobüslerinde şoförlük yapan ve Manisa’nın tek kadın halk şoförü olan 42 yaşındaki Fatma Güngör, Kod-29 ile işten çıkarıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde plaket alan kadın şoför Fatma Güngör, 12 Mart’ta patronların işten çıkarma yasağına alternatif olan Kod-29’un kurbanı oldu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent konseyi Kadın Meclisi tarafından ‘Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar’ isimli programda “başarılı iş kadını” seçilen Fatma Güngör’e plaket verilmişti. 8 Mart’ta plakete layık görülen Güngör, 12 Mart tarihinde Kod-29’dan tazminat ödenmeden işten çıkartıldı.

“AHLAKSIZLIK VEYA YÜZ KIZARTICI BİR ŞEY YAPMADIM”

MANULAŞ’ta 5 yıldır halk otobüsü şoförlüğü yaptığını dile getiren Fatma Güngör, kendisine plaket verilmesinin ardından işten çıkartılmasının kendisinde büyük şok etkisi yarattığını belirterek, kendisinin Kod-29’dan çıkartılacak bir hataya sebep olmadığını ifade etti. Sözcü’de yer alan habere göre, kentte tek kadın halk otobüsü şoförü olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Güngör şöyle konuştu:

“Tutulan ufak tefek tutanaklar bahane gösterilerek benim işime son verdiler. Tutulan tutanaklarda her halk otobüs şoförünün yaşadığı ufak tefek kazalar ve araçlara sürtmeler. Ben bir insana çarpmadım, bir durağa girmedim, kırmızı ışıkta geçip trafik kuralları ihlali yapmadım. Ben yolcularıma ve çevremdeki insanlara bir aile gibi davrandım. Elbetteki hatalarım vardır. Olmaması mümkün değil. Ancak hatalarımın hiç biri yüz kızartıcı suçlar değil.

Ne kurumumu ne de kendimi zora sokacak hatalar yapmadım. Ben ahlaksızlık veya yüz kızartıcı bir şey yapmadım. Zaten ben öyle bir şey yapmış olsaydım, boynumu önüme eğer ailemle birlikte çeker memleketime giderim. Ben öyle bir kadın değilim. Şoförlük yaptığım sürece erkeklerin içinde erkek gibi kadın oldum. Ya kartımı, otobüsü mü elimden alabilirler. Ama ekmeğimi elimden almalarını istedim.”

“İKİ AYDIR KİRAMI ÖDEYEMİYORUM”

Kod-29 sebebiyle işten çıkartılmasından dolayı tazminat alamadığını ve işsizlik maaşına başvuramadığını ifade eden Güngör, şöyle devam etti:

“Eşimden ayrıldım. 2 çocuğum var. Ve kredi borcum var. Evim kira. Ben iki aydır kiramı ödeyemiyorum. Beş kuruşsuz küçük şeyler bahane gösterilerek işten atıldım. Kod-29’dan işten çıkartıldığım için ne tazminat alabildim ne de işsizlik aylığı bağlatabildim. Beş kuruşsuz ortada kaldım. En azından Kod 29’dan çıkarmasalardı işsizlik aylığı alıp kiramı ödeyebilseydim.

Yeni iş bulana kadar geçimimi sağlayabilseydim. Evini tek bir aylıkla geçindirmeye çalışan kadınlara bu şekilde davranılmasını kabullenemiyorum. Özellikle pandeminin bu döneminde, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde anlının teriyle para kazanan bir kadına bu şekilde davranılmaması gerekiyordu. Beni çok çaresiz bıraktılar. Ben kadınım ve çocuklarımla birlikte tek başıma hayatta direnmeye çalışıyorum.”

Haksız yere işten çıkarıldığını belirten Güngöre, tekrar işe iadesi ve halklarını geri alabilmek için dava açacağını dile getirdi.