7,5 milyon TL'lik sahte Covid-19 ilacı operasyonu

İstanbul Ümraniye’de yüklü miktarda sahte ilaç ele geçirildi, 4 şüpheli gözaltına alındı. Piyasa değerinin 7.5 milyon lira olduğu öğrenilen sahte ilaçlar arasında Covid-19 ilaçları da var.

7,5 milyon TL'lik sahte Covid-19 ilacı operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlileri, bir şebekenin, ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen halk sağlığını tehlikeye düşürerek sağlıksız ortamlarda ürettiği yüklü miktarda sahte ilacı piyasaya sürmeye hazırlandığı istihbaratı üzerine çalışma başlattı. Güvenlik Şube, bu çerçevede dün Ümraniye’de bulunan üç ayrı adrese ve bir araca eş zamanlı baskın düzenledi.

Baskında yapılan aramalarda, piyasa değeri 7 milyon 452 bin 960 lirayı bulan Covid-19 tedavisinde kullanılan 950 adet ilaç, 176 bin 399 adet yağ yakıcı, zayıflatıcı, kilo aldırıcı ve hormon geliştirmeye yaradığı öne sürülen tablet ve flacon, 267 bin 840 adet boş karton kutu, etiket, bandrol, boş flacon, 2 dolum pompası, sprey boya ve 2 adet kapak takma aparatı olmak üzere toplam 445 bin 195 adet ürün ele geçirildi. Operasyonlarda 4 şüpheli gözaltına alındı.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN LÜKS OFİS TUTMUŞLAR

Emniyetten verilen bilgiye göre; sahte ilaçları piyasaya sürmeye hazırlanan şebeke, dikkat çekmemek için lüks rezidanslarda ofis kiraladı ve sahte ilaçları bu mekanlarda üretti. Yakalanan 4 şüpheli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek ifadeleri alındı. Şüpheliler Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.