2 yaşındaki çocuğu istismar eden sapık hakkında 60 yıla kadar hapis istemi

Çocuğu hayati tehlike geçirecek şekilde yaraladığı, yapılan muayenede uzun süredir cinsel istismara maruz bıraktığı tespit edilen Yaşar Ercan hakkında dava açıldı.

2 yaşındaki çocuğu istismar eden sapık hakkında 60 yıla kadar hapis istemi

Uşak’ta 2 yaşındaki erkek çocuğuna darp ve istismar ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan Yaşar Ercan hakkında ¨çocuğun nitelikli cinsel istismarı¨, ¨çocuğa karşı eziyet¨, ¨nitelikli cinsel saldırı¨ ve ¨kasten öldürmeye teşebbüs¨ suçlarından 60 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı. Adli tıp raporuna göre, bebeğin hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı ve uzun süredir sistematik şekilde istismara maruz bırakıldığı kaydedildi.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Nisan günü çekyattan düşme iddiasıyla Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tedavi amacıyla getirilen, hayati tehlikesi bulunan 2 yaşındaki çocuğun tedavisi sırasında vücudunun değişik yerlerinde morluklar ve anal bölgesinde yırtık görüldüğü belirtildi.

KADINA VE ÇOCUĞUNA ŞİDDET

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre, iddianamede 2 yaşındaki bebeğin cinsel istismara maruz bırakıldığı şüphesinin oluşması üzerine, anne C.T. ile görüşme yapıldığı kaydedildi. Yaklaşık 2 aydır internetten tanıştığı Yaşar Ercan’ın annesi H.E.’nin evinde bebeğiyle birlikte kaldığını ve Ercan’ın kendisi ile çocuğuna karşı şiddet uyguladığı anlatıldı. Anne C.T.’nin ifadesinde, 10 Nisan günü sabah saatlerinde şüpheli Yaşar Ercan’ın oğlunu banyoya götürdüğünü, bir süre kaldıktan sonra banyodan çıkıp odaya geçtiklerini ve oğlunun baygın olarak gördüğünü söylediği anlatıldı.

60 YILA KADAR CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Bebeğin daha sonra hastaneye götürüldüğünün belirtildiği iddianamede, 18 Nisan tarihli adli tıp raporuna da yer verildi. Raporda, bebeğin hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı, yaralanması sonucu vücudunda meydana gelen kemik kırıklarının hayati fonksiyonlarını ağır derecede etkileyecek nitelikte olduğu, yapılan anal muayenesinde ise uzun süredir sistematik şekilde istismara maruz bırakıldığı ve nitelikli cinsel istismar bulgusunun saptandığı kaydedildi. Savcılık, Ercan’ın 2 yaşındaki çocuğa karşı sistemli olarak cebir ve şiddet içeren davranışlarda bulunarak eziyet suçunu işlediğini kaydetti. Savcılık şüpheli Yaşar Ercan hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “çoçuğa karşı eziyet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından 60 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İddianame gönderildiği Uşak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

‘ANNENİN DE CEZALANDIRILMASINI TALEP EDECEĞİZ’

Çocuğun Cumhuriyet’e konuşan avukatı ve UCIM Hukuk Koordinatörü Yeşim Aydın bebeğin iyileştiğini ifade ederek, “Olayın Twitter üzerinden paylaşıldığı günden bugüne mağdurun hakkını savunan, çocuğumuzun menfaatini en üstte tutan tek derneğiz. Çocuğumuz devlet korumasına alındığında kafatası kırıkları, bacakta kırıklar mevcuttu. Kurumda doktor ve hemşire gözetiminde iyileşti ve mahkeme kararıyla öz babasına teslim edildi. Boşanma davasında da geçici velayeti öz babasına verildi. Sürecin takipçisi olacağız, sözde annenin de cinsel istismar, kasten insan öldürmeye teşebbüs ve eziyet suçlarından tıpkı diğer sanık gibi cezalandırılması talep edeceğiz. 28 Eylül’de Uşak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tüm destekçilerimizi bekliyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçen nisan ayında Uşak’ta Yaşar Ercan tarafından cinsel istismar ve darp edilen 2 yaşındaki bebek, yoğun bakıma kaldırılmıştı. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören bebeğin sistematik olarak şiddete maruz bırakıldığı ortaya çıkmış, fail gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Yaşar Ercan’ın daha önce de hırsızlık ve yaralamadan suçlarından 10 tane sabıka kaydının olduğu anlaşılmıştı. Ayrıca Ercan’ın MHP bayraklarıyla fotoğrafı ortaya çıkmıştı.