1,3 ton kokainle yakalanan uçağın pilotu hakkında karar

Brezilya'da ACM Havayollarına ait jet uçağında 1,3 ton kokain yakalanmasından sonra pilotlar tutuklanmıştı. Brezilya 11. Federal Mahkemesinden karar çıktı.

1,3 ton kokainle yakalanan uçağın pilotu hakkında karar

Brezilya’da, içerisinde 1304 kilo kokainle yakalanan Türk uçağıyla illgili hukuki süreç devam ediyor. Son duruşmada İspanyol yolcuyla birlikte tutuklanan Türk pilotun tutuklululğunun devamına karar verildi.

11. Federal Mahkeme Hakimi Danilo Fontenele Sampaio Cunha, 31 Ağustos’ta gerçekleştirilen son duruşmadaki kararında koşullarının ve sunulan belgelerin “koruyucu gözaltı kararının gerekçesini değiştirme gücüne sahip olmadığını” değerlendirerek , Türk Pilot V.D.’nin serbest bırakılmasının teorik olarak bir tehdit oluşturacağı anlayışını korudu.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre Türk pilot, “Yolcunun kişisel bagajı, benim bilgim yok” yönündeki savunması inandırıcı bulunmamış ve 4 Ağustos’ta tutuklanmıştı. Türk pilot, 47 gündür cezaevinde.

HAKİM: “UÇAK İÇİN İADE TALEBİ YOK”

Uçağın sahibi Türk şirketi ACM Havayolları, Brezilyalı hukuk firması Montgomery&Associados aracılığıyla uçağın iade edilmesi için girişimde bulunduğu ileri sürüldü. Ancak Federal Hakim Cunha’nın, son kararında, “Bu tarihe kadar (31 Ağustos) şirketten bir iade talebi olmadı” şeklinde bir ifadede kullandığı iddia edildi.