1 Haziran sonrası için yeni 'maske' kararı iddiası

1 Haziran ile itibariyle kademeli normalleşmede yeni bir evreye geçileceği ve bu süreç içerisinde uygulanacak yeni tedbirler ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı.

1 Haziran sonrası için yeni 'maske' kararı iddiası

Yeni normalleşme dönemine ilişkin çeşitli iddialar gündeme gelmeye devam ediyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 1 Haziran sonrası için Bakanlar toplantısında alınması beklenen kararlar belli oldu.

Hürriyet’in iddiasına göre o kararlar şöyle:

  • Vakalardaki azalma devam ederse 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla yeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu durum otomatik olarak 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyecek.
  • Düğün salonları belli misafir sayısına göre hizmet verebilecek. İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla birlikte bu durumun kapalı düğün salonlarına kadar ilerlemesi bekleniyor.
  • Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını yine müşterilerine açabilecek.
  • Bilim Kurulu’nun üzerinde çalıştığı konularla ilgili edinilen bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.