Zonguldak'ta kaçak madende göçük: 2 işçi hayatını kaybetti

Göçükte mahsur kalan 2 işçiyi kurtarma çalışmaları gün boyu devam etti.

Zonguldak'ta kaçak madende göçük: 2 işçi hayatını kaybetti

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 işçinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesi Bölüm Mahallesi’nde kaçak maden ocağında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle göçük meydana geldi. Göçükte mahsur kalan 2 işçiyi kurtarma çalışmaları gün boyu devam etti.

AFAD, itfaiye ekipleri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekipleri, 20 saat süren çalışmalar sonucu işçiler Sebahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz’ın cansız bedenlerine ulaştı.

Göçükten çıkarılan Kalaycıoğlu’nun cenazesi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Ovaz’ın cenazesinin çıkarılması için ocağa giren 10 kişilik takviye tahlisiye ekibinin çalışmaları sürüyor.

Bu arada, kaçak olduğu belirtilen maden ocağının, geçen yıl mühürlediği anlaşıldı. Göçüğün ardından maden ocağının işletmecisi gözaltına alındı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocağın daha önceden ruhsatlı, izinli çalışan bir yer olduğunu, bir süre sonra kapatıldığını belirterek, kaçak çalışma yapıldığı için tekrar mühürlendiğini söyledi.

Ocağın, çalışılmaması gereken bir yer olduğuna dikkati çeken Bektaş, şöyle konuştu:

“Bu arkadaşlar burada çalışmaya niyetlenmişler. Orada bir kaza oluyor. Aşağıya inmeye çalıştıkları aracın kancası çıkıyor ve o araç ocağı yıkarak aşağıya iniyor. 3 kişiden birisi geri çıkıyor. TTK tahlisiye ekibi, neredeyse ocağı yeni baştan yaparak, yıkıntıları temizleyerek gittiler.”