Zonguldak'ta 50 maden işçisi işten atıldı: 'Alacaklarımızı istiyoruz'

Kışın ortasında işsiz bırakıldıklarını söyleyen işçiler, "Ambargo, borç, alacak var ya da yok. Ancak mağdur olan bizleriz. Alacaklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

Zonguldak'ta 50 maden işçisi işten atıldı: 'Alacaklarımızı istiyoruz'

Zonguldak’ta Arı Madencilik’in Türkiye Taşkömürü Kurunu’ndan (TTK) rödövans usulü kiraladığı ocağı çalıştıran Ukraynalı Kara İnci şirketi, 50 işçiyi kapı önüne koydu.

Yerel Pusula gazetesinin haberine göre şirketin Zonguldak’taki sorumlusunun kendilerine “8 Şubat’a kadar yer üstünde çalışın. Sizden bu süre içerisinde yeni iş bulmanızı istiyorum. Burada istediğimiz üretimi karşılayamadık” dediğini belirten işçiler, alacaklarının ödenmesini istedi.

2 aylık maaş alacakları ve ihbar tazminatlarının ödenmesini isteyen işçiler, “Kışın işsiz kaldık. Şirket üretim yapamadığını ve ÇATES’in de kömür alımını durdurmasıyla zora girdiğini belirtiyor. Biz maaş alacaklarımızın ve tazminatlarımızın ödenmesini istiyoruz. Şirket sorumlusu ise Arı Madencilik’in kömür stoklarına el koyduğunu ve Arı Madencilik’ten alacaklı olduğunu ve bu parayı alabilirse bize alacaklarımızı vereceğini söylüyor. Biz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Şirket yetkilileri Arı Madencilik tarafından maden ocağındaki iğnelerine bile ambargo konulduğunu söylüyor. Ambargo, borç, alacak var ya da yok. Ancak mağdur olan bizleriz. Alacaklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.