Zam yağmuru bu kez YTÜ'de: Rektöre özel oda, öğrenciye zam!

Geçtiğimiz aylarda YTÜ Rektörü Bahri Şahin’in 441 bin TL’ye odasına özel banyo ve abdesthane ünitesi yapılacağı ortaya çıkmıştı.

Zam yağmuru bu kez YTÜ'de: Rektöre özel oda, öğrenciye zam!

Geçtiğimiz haftaya İstanbul Üniversitesi’nde yemekhane ücretlerine yapılan zamlar ve öğrencilerin eylemleri idamga vurmuştu. Bu kez Yıldız Teknik Üniversitesi bir zam tarifesi yayınladı. Yeni yapılan zamlarla YTÜ yönetimi, öğrenci kartını 2 liradan 2 .25 liraya, yemekhane fişini ise 8 liradan 11 liraya çıkarmış oldu.

Yemekhane fiyatlarına yapılan artışa ilişkin YTÜ Yönetim Kurulu’nun duyurusu şöyle:

Geçtiğimiz aylarda YTÜ Rektörü Bahri Şahin’in 441 bin TL’ye odasına özel banyo ve abdesthane ünitesi yapılacağı ortaya çıkmıştı.

Zamlara tepkisini bu hatırlatma ile ortaya koyan Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği konuya dair bir açıklama yayınladı.

“Rektöre özel oda, öğrenciye zam” başlığı ile yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz aylarda Rektör Bahri Şahin’in 441 bin TL’ye odasına özel banyo ve abdesthane ünitesi yapılacağı ortaya çıkmıştı. Bir yandan okula ait bütçe akla sığmayan şekilde harcanırken, diğer taraftan bütçe bahane edilerek yemekhane ve kantinlere zam yapılmaktadır.” denildi.

TKH Gençliği’nden yapılan açıklama şöyle:

REKTÖRE ÖZEL ODA, ÖĞRENCİYE ZAM!

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce, ekonomik krizin faturasının gençliğe kesileceği ve üniversitelere yönelik saldırının yükseleceği, İstanbul Üniversitesi yemekhanesine yapılan zam, ODTÜ’DE KYK, YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ne millet bahçesi dayatması gibi gündemlerle kendini göstermişti.

Bugün ise okulların ara tatile girmesini fırsat bilen Yıldız Teknik Üniversitesi, yemekhanelere zam yapma yoluna girmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Rektör Bahri Şahin’in 441 bin TL’ye odasına özel banyo ve abdesthane ünitesi yapılacağı ortaya çıkmıştı. Bir yandan okula ait bütçe akla sığmayan şekilde harcanırken, diğer taraftan bütçe bahane edilerek yemekhane ve kantinlere zam yapılmaktadır.

Üniversiteleri işletme olarak gören zihniyet geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi’nde kahvaltının kaldırılması, üç öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesi adımıyla, öğrenciyi yolunacak kaz olarak gördüğünü belli etmişti.

Bugün de aynı yaklaşım Yıldız Teknik Üniversitesi’nde karşımıza çıkmaktadır.

Yemek hakkı için günlerdir mücadele eden İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma duygularımızı paylaşır, YTÜ öğrencilerinin de yemekhane zammına karşı sessiz kalmayacağını ifade ederiz.

Üniversiteler kârınıza kâr kattığınız işletmeler değildir!

YTÜ’de yemekhane zamları geri alınmalıdır!

YTÜ TKH Gençliği

05.01.2020