Yüz yüze sınavda ısrar eden üniversiteden öğrencileri mağdur edecek yeni uygulama

Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi.

Yüz yüze sınavda ısrar eden üniversiteden öğrencileri mağdur edecek yeni uygulama

Pandemi koşullarında yüz yüze sınavda ısrar eden Bilkent Üniversitesi, karardan geri adım atsa da yeni mağduriyetlere kapı araladı. Kopya çekilir kaygısıyla online sınav yapmayan üniversite yönetimi, Senato Kararı ile tüm öğrencilere C notu verileceğini duyurdu. Konuya ilişkin tepkisini dile getiren öğrenciler, bu dururumun not ortalamasını da etkileyeceğini, bazı arkadaşlarının burslarının kesileceğini ve yüksek lisans başvurularının da kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararı, birçok öğrenciyi mağdur edecek bir uygulama içeriyor. Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca yüz yüze sınav ısrarından vazgeçse de tartışma yaratan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

“BURSLARI KESİLECEK ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Karara isyan eden öğrenciler, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bu da demek oluyor ki iki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var. Okulumuzun online sınav yapmaya bu kadar karşı olmasının sebebi online sınavlarda kopya çekildiğini düşünmeleri. Ancak sınavlar online olmadığında da şehir dışından birçok kişi Ankara’ya gelerek toplu taşımada, ortak alanlarda, hatta sokaklarda bile herkes için tehdit oluşturuyor. Zira 70-80 kişi ile aynı sınıflarda sınava girip sonrasında şehirlerarası otobüse biniyoruz, kamusal ortak alanlara giriyoruz.”