Yurt dışından geldiğini gizledi, virüs nedeniyle öldü: 70 kişi karantinada

Fransa’da koronavirüse yakalanan ve hayatını kaybeden 62 yaşındaki E.Y.'nin, yurt dışından geldiğini sakladığı iki yakınına virüs bulaştırdığı ortaya çıktı.

Yurt dışından geldiğini gizledi, virüs nedeniyle öldü: 70 kişi karantinada

Fransa’da koronavirüse yakalandıktan sonra geldiği Türkiye’de hayatını kaybeden 62 yaşındaki E.Y.’nin yurt dışından geldiğini sakladığı ve en az 2 yakınına virüsü bulaştırdığı öğrenildi.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre kendisini karantinaya almayan, hastalandığında Fransa’dan geldiğini sağlık ekibinden gizleyen 62 yaşındaki E.Y., 9 Mart’ta İstanbul’a geldi. E.Y., 2 gün geçtikten sonra 11 Mart’ta yüksek ateş şikayetiyle Of Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ne başvurdu.

İKİ TESTTE NEGATİF ÇIKTI

E.Y. burada da bir ihmale imza atarak doktorlara yurt dışından geldiğini söylemedi. Buna rağmen doktorlar kendisine Koronavirüs testi yaptı, ancak sonuç negatif çıktı. İlaç verilerek evine gönderilen E.Y.’nin ateşi düşmeyince 12 Mart’ta yeniden hastaneye götürüldü. Burada bir kez daha test yapıldı. Ancak sonuç yine negatif çıktı.

KARANTİNADA ÖLDÜ

16 Mart’ta yüksek ateşten dolayı Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen E.Y.’ye bir korona testi de burada yapıldı, sonuç pozitif çıktı. İlk değerlendirmelerde kuluçka döneminde olduğu için testlerin ‘negatif’ sonuç verebileceği öngörüldü. E.Y. karantinaya alınarak tedavisine başlandı. Ancak E.Y. 20 Mart günü yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. E.Y. Cumapazarı Mahallesi’nde sadece yakınlarının katıldığı bir törenle sessiz sedasız toprağa verildi.

DOKTORLARLA BİRLİKTE 70 KİŞİYE KARANTİNA

E.Y’de virüs tespit edilmesinin ardından, temasta bulunduğu akraba ve yakın çevresi mercek altına alındı. E.Y.’nin Araklı’daki iki akrabasının koronavirüs testleri pozitif çıktı. Hem bu 2 kişi hem de görev yaptıkları kamu kurumundaki tüm personel karantinaya alındı. E.Y. ile temasta bulunan tüm yakın çevresi ile yüksek ateş şikayetiyle gittiği dahiliye bölümündeki tüm sağlık personeli de olası virüs tehlikesine karşı 14 günlük karantina sürecine alındı. E.Y. yüzünden karantinaya alınanların sayı 70’i aştığı belirtiyor.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this