Yunanistan, Erdoğan'ın Ayasofya çıkışını UNESCO'ya şikayet etti

Mendoni, "Ayasofya, iç siyasete alet ediliyor" değerlendirmesini paylaştı.

Yunanistan, Erdoğan'ın Ayasofya çıkışını UNESCO'ya şikayet etti

Yunanistan Kültür Bakanı Mendoni, Türkiye’nin Ayasofya’nın ibadete açılması konusundaki çıkışını UNESCO’ya bir mektupla bildirdi. Mendoni, “Ayasofya, iç siyasete alet ediliyor” değerlendirmesini de paylaştı.

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Ayasofya başlığında açılan tartışmalara ilişkin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) üye ülkelere mektup gönderdi.

Kültür Bakanı Lina Mendoni imzalı mektupta, Ayasofya’nın statüsünü değiştirme girişiminin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne imzacı olmasına rağmen Türkiye’nin verdiği sözle çeliştiği ifadesi yer aldı.

Mendoni, mektubunda, “Ayasofya’nın hiçbir koşulda ekümenik özelliğini kaybetmemesi ve bir camiye dönüştürülmemesi gerektiği anlaşılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Mustafa Kemal Atatürk, 1934’teki kararnamesi ile Ayasofya’yı müzeye dönüştürdü” diyen Bakan Mendoni, mektubunu şöyle sürdürdü:

“Anıt (Ayasofya) insanlığa atfedildi. Ayasofya, 1985 yılında İstanbul’daki diğer anıtlarla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Böylesi bir abidenin statüsünün değiştirilmesi ise UNESCO Hükümetlerarası Komitesi’nin kararını gerektirir ki bu gerçekleşmedi ve Türkiye, 1972 UNESCO Sözleşmesi’ni imzalamış durumda. Bu yüzden buna (imzasına) uymak zorundadır”.

ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

Euronews‘in aktardığına göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik sert ifadeler kullanan Yunan Bakan, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bugün Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından izlenen yol, ulusal ve dini fanatizmi yeniden canlandırıyor. Mekanın değerini ve küresel görkemini düşürmeye çalışıyor. Ayasofya gibi evrensel değere sahip bir anıt, iç siyasi çıkarlara hizmet için araçsallaştırılmakta ve 15’inci yüzyılın koşulları 21’inci yüzyıla taşınmaya çalışılmaktadır.

UNESCO Hükümetler arası Toplantısı’nın pandemi nedeniyle ertelenmesi ve yeni bir toplantı için tarih belirlenmemesi nedeniyle UNESCO’ya üye devletleri bilgilendirmek zorundayız. Ayasofya hiçbir durumda ekümenik özelliğini kaybedip camiye dönüşmemeli”