YÖK'ten eşine özel kadro açan rektör hakkında açıklama: Soruşturma başlatıldı

YÖK, Personel Daire Başkanlığı kadrosunda eşi için ‘adrese teslim’ açan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattıklarını duyurdu.

YÖK'ten eşine özel kadro açan rektör hakkında açıklama: Soruşturma başlatıldı

Eşini daha önce İslami Bilimler Enstitüsü’ne sekreter olarak atamasıyla, ardından da Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni olarak görevlendirmesiyle gündeme gelen Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ, son olarak Personel Daire Başkanlığı kadrosunda eşi için ‘adrese teslim’ açtığı ilan tepkilere neden olmuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) konuya ilişkin açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020’de öğretim görevlisi kadrosu için ilana çıkıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, “İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Yine aynı üniversitede 2017’de Bağ’ın eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda, YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde üniversite tarafından yapılan işlemin geri çekildiği anımsatılan açıklamada, “Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos’ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz.” denildi.