Yason’daki doğa katliamı için suç duyurusu

Ordu'nun Perşembe ilçesinde bulunan ve sit alanı olan Yason Burnu’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan projeye tepki gösteren Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), belediye ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yason’daki doğa katliamı için suç duyurusu

Ordu Çevre Derneği, Yason Burnu’nda yürüttükleri proje yüzünden doğal yapıyı bozmaları nedeniyle başta AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler olmak üzere dokuz kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dernek olarak üç kez yerinde inceleme yapmaya gittiklerini ve her gidişlerinde Yason’a verilen zararın büyüdüğünü gördüklerini ifade eden derneğin açıklamasında “Ordu Çevre Derneği olarak tepkimizi gösterdik. Zarardan dönülmesini istedik. Ancak durmadılar. Tepkiler ve kampanya büyüdükte sonra çalışmayı durdurmak zorunda kaldılar. Ancak verilen zararın sorumluluğundan kaçamazlar” ifadesine yer verildi.

GÜLER VE 8 KİŞİYE SUÇ DUYURUSU

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Projenin yapılmasından uygulama alanına kadar herkes sorumlu. Sit alanında yapılan çalışmada işin başında bir arkeolog olması gerekirken tarlada çalışır gibi çalışmışlar. Buna göz yumulamaz” dedi.

Gönül bu nedenle başta Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hilmi Güler başta olmak üzere, Fen İşler Dairesi Başkan ve diğer yetkilileri, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkan ve diğer yetkilileri, Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kültür Turizm ve Sanat Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan ve Yüklenici firma yetkilileri ve tespit edilecek diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

“HESABINI ÖDEYECEKLER”

Gönül açıklamasını sürdürerek, “Yason Burnu’nda incelemeler sonrası yaptığımız açıklamada zarar verenler hakkında soruşturma açılmasını, hesap vermelerinin gerekliliğini söylemiştik. Bunun gereğini yapıyoruz. Suç duyurumuzun takipçisi olacağız, nereye kadar giderse gitsin arkasında olacağız. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı kabul edilemez. Zarar veren yargı karşısında hesabını da ödeyecektir” dedi.