Yasak dinlemeyen AKP’liden düğün savunması: Bir yemek yedirmeden yolladı derler

AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, oğluna düzenlediği koronavirüs yasağı dinlemeyen yemekli ve 1500 kişinin katıldığı düğününü savundu. Yaman, “İkram yapmasan bir yemek yedirmeden yolladı’ derler” ifadelerini kullandı.

Yasak dinlemeyen AKP’liden düğün savunması: Bir yemek yedirmeden yolladı derler

AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin Yaman’ın ‘nikah töreni’ denilen düğününde koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yasağın hiçe sayıldığı görüntüler büyük tartışma yarattı. Kocaeli Dilovası’nda İzmit Körfezi ve Osman Gazi Köprüsü manzaralı Karayolları Tesislerindeki düğün, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede, 4 Eylül’den itibaren sokak ve kır düğünlerini yasaklanıp, nikâh töreni şeklinde yapılacak düğünlere de bir saatlik süre sınırlaması ile yiyecek içecek ikramı yasağı getirilmesinden sonra ertesi günü yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yasakların gelmesiyle birçok düğün organizasyonunun iptal edildiği dönemde gerçekleşen düğün, kamuoyuna bin 500 olarak yansıyan kalabalık davetli sayısının yanı sıra süre sınırlamasının aşılıp yiyecek ve içecek ikramı yapılması, toplu görüntü veren takı töreni ve fotoğraf çekimleri nedeniyle de tepkilere yol açtı.

“SAĞLIK BAKANIMIZA DA BİLGİ VERDİK”

Hürriyet’e konuşan ve eleştirilerin odağındaki AKP’li Cemil Yaman, şu ifadeleri kullandı:

“Pişman değilim, oğlumu evlendirdim. Pandemi kurallarına da uydum. Hatta, davet etmek için aradığımda Sağlık Bakanımıza da bilgi verdik. O zaman yasak yoktu. Nikâh töreninin yapıldığı alan 10 dönümlük bir arazi. Girişte iki arkadaşımız gelen herkesin ateşini ölçtü. Maskesiz kimseyi içeri almadık. 15 kişilik masalara en fazla 5-6 kişi oturttuk. Kalabalık olmasın diye arkadaşlarımı bile davet etmedim. Duyup gelenler oldu. Gelene ‘gelme’ diyemem ki. Nikâh bir saat 15 dakika sürdü. Yani 15 dakika aştık sadece. O da gelin ve damatla fotoğraf çektirmek isteyenler nedeniyle oldu. Uzaktan gelen misafirlerimiz olduğu için yemek ikramı da yaptık. Ben Ağrılıyım, yapmasan, ‘Bir yemek yedirmeden yolladı’ derler.”