'Virüs yaz ayları boyunca küçük patlamalarla karşımıza çıkabilir'

Prof. Dr. Alpay Azap, yaz aylarında vaka sayılarında küçük patlamalar olacağını belirtirken kış ayları için ise "2. dalga kesin olacak" dedi. 

'Virüs yaz ayları boyunca küçük patlamalarla karşımıza çıkabilir'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgını sürecinde son gelişmeleri değerlendirdi, uyarılarda bulundu.

Habertürk TV’de Ebru Baki’nin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Azap,  yaz aylarında vaka sayılarında küçük patlamalar olacağını belirtirken kış ayları için ise “2. dalga kesin olacak” dedi.

“Corona virüsü sıfırlandı mı biter mi? Kısa bir cevap vereyim bitmez.” diyen Azap, “Yaz aylarında insanlar çok kalabalık ve kapalı ortamlarda bir arada bulunmadıkları için, sosyal mesafe ya da fizik mesafeyi korumak daha kolay olduğu için, ultraviyolenin de daha dik gelmesiyle yaz aylarında bir azalma kesin olarak bekliyoruz. Ancak tamamen ortadan kalkması söz konusu olmayacak. Yaz ayları boyunca küçük patlamalarla karşımıza çıkabilir; yani enfekte kişilerden bulaşmış 30-40’lı sayılara kadar ulaşan, tek bir kişiden kaynaklanan küçük odaklarla karşılaşacağız. Bunun şimdiden bazı örneklerini görmeye başladık. Mesela ‘virüsten kurtuldum’ yemeğinde çok sayıda etkilenenler oldu. Ama bunun topluma bir yayılımının söz konusu olmadığı ve bu kişilerin tedavi ve izolasyona alınarak topluma yayılmanın engellendiği bir süreci yaşayacağız gibi görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Salgında 2. dalganın kesin olarak yaşanacağını söyleyen Azap, “Nisan ayında yaşadığımız kadar yüksek olmasını çok beklemeyiz. Çünkü toplumda bir hazırlıklılık oluştu; insanlar daha bilinçli, kurumlar nasıl davranacağını biliyor. İkincisi, çok fazla olmasa da kitle bağışıklığı oluştu. Artık toplumun tamamı virüse duyarlı değil. Geçirmiş olan kişilerin sağladığı bir bağışıklık söz konusu olacak. O yüzden ikinci dalganın nisanda yaşadığımız kadar hızlı ve yüksek bir dalga olmama olasılığı daha yüksek.” diye konuştu.