Venezuela'dan ABD'ye yanıt: Burada halkın dediğini uygularız, Trump'ın emirlerini değil

Venezuella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ABD yaptırımlarının kaldırılması karşılığında, Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve ABD destekli Juan Guaido'nun olmadığı bir geçiş hükümeti önerisine ilişkin, "Venezuela'da kararlar Karakas'ta alınır, ne Washington'un ne de başka bir başkentin himayesi altındayız" dedi.

Venezuela'dan ABD'ye yanıt: Burada halkın dediğini uygularız, Trump'ın emirlerini değil

Venezuella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Kolombiya’da yayın yapan Blu Radio‘da telefonla katıldığı programda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Venezuela’da meşru hükümetin Devlet Başkanı Maduro ve ABD destekli Guaido’nun olmadığı, ülkeyi seçime götürecek “müşterek bir hükümet kurulması” teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkesinde halkın iradesinin hakim olduğunu belirten Arreaza, “Venezuela’da kararlar Karakas’ta alınır, ne Washington’un ne de başka bir başkentin himayesi altındayız. Kendi labirentlerinde zaman kaybediyorlar” ifadelerini kullandı.

Arreaza, ABD’nin teklifinin, Donald Trump hükümetinin Venezuela’ya müdahale etmeye yönelik ilgisinin kanıtı olduğuna dikkati çekerek, “Biz her zaman iyi ilişkiler içinde olmak istedik. Ancak onlarda Venezuela’da iktidarın ve Venezuela petrolünün kontrolünü ele geçirme takıntısı var. Biz, Venezuela’da söyleneni yaparız, Trump’ın emirlerini değil” şeklinde konuştu.

Venezuela’da yürütülen siyasete halkın karar verdiğini dile getiren Arreaza, anayasaya dayanan her türlü teklifin değerlendirileceğini sözlerine ekledi.