Venedik Komisyonu: Türkiye'deki kayyım atamaları geri alınmalı

Venedik Komisyonu'unun açıklamasında Türkiye'deki kayyım atamalarının ve alınan kararların iptal edilmesi çağrısı yapıldı.

Venedik Komisyonu: Türkiye'deki kayyım atamaları geri alınmalı

Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu, Türkiye’nin 31 Mart 2019 tarihinden sonra ülkenin güneydoğusundaki belediyelere kayyım atamalarının “demokratik prensiplere aykırı” olduğunu duyurdu.

Venedik Komisyonu’nun konu ile ilgili görüşü Avrupa Konseyi’nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından talep edildi.

Türk hükümetine, alınan kararların iptal edilmesi çağrısında bulunan Venedik Komisyonu, OHAL’in kaldırılmasına rağmen etkilerinin sürdüğünün altını çizdi.

Euronews‘in aktardığına göre, bildiride şu ifadelere yer verildi:

“YSK’nın aldığı kararlar uluslararası norm ve standartlara uygun değildir ve geri alınmalıdır. Demokrasinin düzgün işlemesi için, en fazla oy alan adayların seçilmiş lider sayılması önemlidir.

Bu tür önlemler ilgili yasal hükümlere saygı bir şekilde uygulanmalı, kanıtlara dayanmalı ve izlenen amaç ile orantılı olmalıdır. Olağanüstü hal 2018’de sona erdi ancak kayyım atamalarının sürekli gündeme getirilmesi endişe verici. Bu değişikliklerin gerekliliği, olağanüstü hal sırasında bile şüpheli görünüyordu. Bu endişe elbette acil durumun sona ermesi ile daha da büyüdü.”