"Vatandaş et alamıyor, ithal etler depoda bozulmayı mı bekliyor?"

“ESK bozulan etleri vatandaşlara mı yedirecek?”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Et ve Süt Kurumu’nun raf ömrü dolmak üzere olan et stokuyla ilgili soru önergesi verdi.

CHP’li Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) deposunda bulunan 60 bin ton et ile ilgili politika değişikliğine gittiğini, biriken çok miktarda etin raf ömrünün dolmak üzere olduğunu, bu etlerin ise işlenerek kavurma, sucuk ve konserve yapılacağını öne sürdü.

‘ET İTHAL ETMEKTEN VAZGEÇİN’

CHP’li Başevirgen önergesinde, ESK’nın deposunda biriken tonlarca etin heba olmasına izin verdiğini iddia ederek, “Halkımız ocakta tenceresini kaynatamıyor, kuru fasulye, nohut, mercimek artık zengin sofralarında. Ete ise sadece kasap ve market vitrinlerinden bakıyor. Buna rağmen ESK deposunda biriktirdiği tonlarca etin heba olmasına izin veriyor. Vatandaş et alamıyor, etler depolarda bozulmaya terk ediliyor. Et ithal etmekten vazgeçin” ifadelerini kullandı.

Önergenin devamında 1 kg etin aylık depolama maliyeti 70 kuruş iken ESK’nın 60 bin ton için aylık 42 milyon lira harcama yapması gerektiğini belirtilerek, depolardaki etlerden dolayı ESK’nın 700 milyon TL zarara uğradığını ve bu zararın hazine tarafından karşılanacağını ifade edildi.

NEDEN İÇ PİYASAYA SÜRÜLMEDİ?

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle gönderdiği soru önergesinde yer alan sorular ise şöyle:

“ESK’nın deposunda daha önce raf ömrü tükenen et var mıdır? Eğer varsa miktarı nedir ve bu etler ne yapılmıştır? Depodaki etler neden raf ömrü dolana kadar bekletilmiştir? Etler neden iç piyasaya sürülmemiş ve fiyatların düşürülmesi sağlanmamıştır?”

Başevirgen, ET ve Süt Kurumu’nun deposunda biriken çok miktarda etin raf ömrünün dolmak üzere olduğu, bu nedenle etlerin işlenerek kavurma, sucuk ve konserve yapacağını bildirdiğini öne sürdü. Başevirgen, “ESK bozulan etleri vatandaşlara mı yedirecek?” diye sordu.