Valinin 'başarı' formülü: Başarılı olmayacak öğrenciler sınava girmesin

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Sınavı kazanamayacaklar sınava girdiği zaman ilin de başarısı düşüyor” dedi, başarılı olmayacak öğrencileri sınava girmemeleri yönünde ikna etmek istediklerini söyledi.

Valinin 'başarı' formülü: Başarılı olmayacak öğrenciler sınava girmesin

Gaziantep Valisi Davut Gül, ildeki düzenlenen sınavlarda başarıyı “yükseltmek” için ilginç bir öneride bulundu.

Vali Gül, ildeki öğrencilerin merkezi sınavlardaki başarısının düşük olduğunu anımsatan gazetecilere, “Çok iyi rehberlik yapıp sınava giren öğrenci sayısını düşürürsek başarı sıramız artar. Bu sene, çocukların olabildiğince az kısmının sınava girmesini önereceğiz” dedi.

BirGün‘den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Vali Gül, sınavda başarılı olamayacağı düşünülen öğrencileri sınava girmemeleri yönünde ikna etmek istediklerini anlattı.

Merkezi sınav puanı ile bir liseye yerleşen öğrencilerin, sınava giren öğrencilerin yalnızca yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten Gül, “Sınavı kazanamayacaklar sınava girdiği zaman ilin de başarısı düşüyor” diye konuştu.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alan okullara giriyor. Sınava ne kadar öğrenci girerse girsin sadece yüzde 10’u yerleşebiliyor. Bunların yüzde 100’ü sınava girdiğinde başarı durumunuzla ilgili farklı bir şey çıkıyor. Çok iyi rehberlik yapıp sınava girecek öğrenci sayısını düşürürsek başarı sıramız 20 puan artar. Sınava girenler içinde Suriyeli öğrencilerden tutun da hiç okumaya niyeti olmayan bir sürü öğrenci var. Biz de bu sene çocukların olabildiğince az kısmının sınava girmesini önereceğiz, bunu istiyoruz.”