"Valime 'toplayıp götürün' dedim"

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Açılış Töreni düzenleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Açılış Töreni düzenleniyor.

Erdoğan, koronavirüs tedbirlerine uyulmaksızın ‘asker uğurlama’ törenlerine ilişkin görüntülerin yaygınlaşmasına ilişkin “Valime ‘böyle durumlarda toplayıp götürün’ dedim” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bugün resmi açılışını yapacağımız Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İstanbul’un en büyük hastanelerinden biridir. Eski hastanenin depreme dayanıksız olduğu belirlenmişti. Biz de İstanbul sismik riskin azaltılması projesi kapsamında eskisinin yerine ileri teknolojiye sahip, altyapı bakımından çok daha güçlü bir sağlık tesisi inşa etmeye karar verdik. Yeni hastanemizin çevreye duyarlı ve depreme dayanıklı olmasını özellikle istedik. 618 milyon liralık bir yatırımla 5 bloktan oluşan otoparkı, yeşil alanı ve diğer özellikleriyle bu muhteşem eseri ilçemize ve İstanbulumuza kazandırdık. 145’i yoğun bakımı olmak üzere 1105 yatak kapasitesine sahip. 855 adet izolatörle depreme en hazırlıklı tesis olmuştur. Senede 100 bin ameliyat yapılmasını öngörüyoruz. ”

“Salgını en düşük can kaybıyla atlatan ülkeler arasında yer aldık. Salgın tehdidi altındaki hiçbir vatandaşımızı hastane kapısından geri çevirmedik. İnsanların ilgisizlikten öldüğü sağlık çalışanlarının maske dahi bulamadığı görüntülerin hiçbiri ülkemizde yaşanmadı. Maske, tulum, ilaç, dezenfektan gibi temel ihtiyaç ürünlerine kadar hiçbir konuda yokluk çekmedik. Vatandaşımızı 100 binlerce dolar faturalarla karşı karşıya bırakmadık. maddi imkanı ne olursa olsun bu zorlu süreçte 83 milyonun her bir ferdine birinci sınıf bir sağlık hizmeti sağladık.”