Usta oyuncu Ayşegül Atik Arsoy yaşamını yitirdi

Sinema ve tiyatronun usta isimlerinden Ayşegül Atik (Arsoy), 72 yaşında hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Ayşegül Atik Arsoy yaşamını yitirdi

Sinema ve tiyatronun usta isimlerinden Ayşegül Atik (Arsoy) 72 yaşında hayatını kaybetti.

Atik’in bir süredir İstanbul’da bir hastanede tedavi gördüğü öğrenildi. Usta oyuncunun ölümünü eski eşi Ali Atik sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

“ıcım kanıyor…yanıyor….muhtesem ınsan.muhtesemanne,muhtesem tıyatro sanatcısı muhtesem dost…guzel ınsan..nurlarda yat…goz yaslarım senın ıcın….senı sevıyorum aysegulumm…..yolun ısık olsun melegım benım….tıyatronun kralıcesı AYŞEGUL ATİK ARSOY…”

KİMDİR?

Ayşegül Atik 1948 yılında Ankara’da doğmuştur. Asıl adı Mürşide Ersoy’dur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra, Devlet Tiyatros’unda, Gömü, Ezgiler Ezgisi, Ceza Kanunu, Yollar Tükendi gibi oyunlarda tiyatro oyuncusu olarak görev aldı. 1978 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı ve çeşitli tiyatro topluluklarında çalıştı. TRT’nin tek kanal olduğu yıllarda Ali Atik ve Levent Kırca ile beraber Televizyonda çeşitli skeçlerde yer aldı. 80’li yıllarda eşi Ali Atik ile birlikte çektikleri “Önce alışveriş sonra fiş” sloganlı KDV reklamlarında oynadı. Ayşegül Atik, 1977 yılında oyuncu Ali Atik ile evlendi. 2002 yılında boşandı. Alper ve Argun Atik adlarında iki oğlu vardır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi’nde Oyunculuk Anasanat Dalı öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2001 senesinde Işıl Yücesoy yönetmenliğinde Ayşegül Atik Tiyatrosu’nda “Gizli Bahçe” adlı tiyatro oyununda oynadı. 2002 yılında Birol Güven’in yaptığı ve başrollerinde Ayşegül Atik, Ali Erkazan, Arzu Balkan, Ali Sunal, Hatice Aslan, Levent Ülgen, Selahattin Taşdöğen, Büşra Pekin gibi oyuncuların oynadığı “En Son Babalar Duyar” adlı dizide oynadı. 2007 yılında “Kısmetim Otel” adlı dizide Yıldız Kenter, Tarık Papuççuoğlu, Ekin Türkmen, Gürgen Öz, Ege Aydan, Binnur Şerbetçioğlu, Murat Akkoyunlu ile birlikte rol aldı. 2010 yılında yapımcılığını Necati Akpınar’ın senaryosunu Emrah Serbes’in yaptığı “Şen Yuva” adlı dizide; Ayşegül Atik, Altan Erkekli, Ceyda Düvenci, Levent Üzümcü, Alper Kul, Osman Berk Selvi, Mehtap Bayri, Caner Alkaya, Meltem Yılmazkaya, Okan Çabalar, İrem Sak, Bican Günalan, Erdem Yener birlikte oynadı.

2017 yılında Fox Tv’de oynayan ve başrollerini Ece Uslu, Cansel Elçin, Nilay Deniz ve Berk Atan’ın paylaştığı “Dayan Yüreğim” dizisinde 4’üncü bölümünden itibaren Ayşegül Atik de diziye dahil olup Cansel Elçin’in annesi Türkan karakterini canlandırdı.