Üniversiteye ait yerli tohum merkezine rektör eşliğinde dozerle girip tahrip ettiler

Yerli tohum ve bitki üretim merkezine ait milyonluk projelerin yürütüldüğü üretim merkezinin tarlalarına dozerle girip tahrip ettiler.

Üniversiteye ait yerli tohum merkezine rektör eşliğinde dozerle girip tahrip ettiler

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) yıllardır hizmet veren üretim merkezlerinin bulunduğu tarlalara dozerle girdi. Kendisine engel olmak isteyen ve görüntü alan öğretim üyeleri de tartaklandı.

Merkezde çalışan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın gece nöbet tutmasına rağmen, ertesi günü Rektör Bağ’ın başında bulunduğu dozerli ekip, BİYOM’a ait ekim alanı dozerle kazıldı.

Olay anına ilişkin videoda ameliyatlı olduğunu belirtilmesine rağmen hocaların tartaklanması dikkat çekti.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YERLİ TOHUM PROJESİ”

Konuyla ilgili olarak Rektörlük’ten hiçbir açıklama yapılmazken, Merkezde görevli profesörlerin verdiği bilgilere göre, üniversitenin, bir yapısına kanalizasyon kanallarının geçirileceği, kreş yapılacağı veya yandaki botanik bahçesine ek tesislerin kurulacağı belirtildi.

Konuyla ilgili tepki gösteren ve kendilerini dozerlerin önüne atan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, “Burada, Rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor. Türkiye’nin gıda geleceği bu projeye bağlı. Yerli tohum ve bitkiler üretiyoruz. Burada uygulanan projelerin altında PAÜ Rektörü’nün de imzası var. Lansmanını Tarım Bakanlığı yaptı. Devlet destekli proje nedeniyle ürettiğimiz bitki tarlalarımızın üzerinden, dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu ve bilim insanları, siyasileri ile bakanlık yetkililerini, bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz” dediler.