Üniversitelerde sınav notu düşüyor, ödev notu artıyor

"Verilen derslerin takibinin düzeyi, ödevler, projeler süreçlere başarıya etki edecek şekilde yedirildikten sonra online ara sınavlar-vizeler yapılabilir."

Üniversitelerde sınav notu düşüyor, ödev notu artıyor

Salgın nedeniyle geçtiğimiz dönem üniversitelerde sınavların çoğu internet üzerinden yapıldı. Bazı öğrenciler ‘kopya’ iddiasıyla suçlansa da altyapı sorununun yaşanması, çoğu üniversitede sınav sistemine erişilememesi, üniversitelerin öğrencilerden kimi maddi beklentileri geçtiğimiz döneme damga vuran asıl gelişmelerdi.

Bir dizi üniversitenin ‘uzaktan eğitim’ kararı ilan ettiği şu günlerde, YÖK ‘daha sağlıklı ölçme değerlendirme’ için harekete geçti. Buna göre, güz dönemindeki vizelerde not ağırlığının düşürülmesi, ödev ve projelere daha fazla önem verilmesi istendi.

ONLİNE SINAV BELİRLEYİCİ OLMASIN

Hürriyet yazarı Nuran Çakmakçı, bugünkü köşesinde YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın konuya ilişkin açıklamalarını şöyle aktardı:

“İstanbul’da yüz yüze görüştüğüm YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerdeki hibrit eğitimle ilgili ilk kez konuştu. Ölçme değerlendirme sisteminde ne gibi değişiklikler yapılacağını anlatan Başkan Saraç, YÖK-Gelecek Projesi hakkında da yeni detaylar verdi.

Bizim üniversitelere önerimiz, bu ölçme ve değerlendirmenin süreçlere yayılması. Yani online yapılan bir sınavın belirleyici tek faktör kılınmaması. Süreç odaklı bir ölçme ve değerlendirmeye gidilmesi. Bu da programdan programa, üniversitelerin farklı yetkinliklerine göre hocanın yüz yüze öğrenci ile görüşmesinden, ödev vermesine, proje istemesine kadar farklı şekilde sürece yayılabilir. Dijital materyallerin kavranmasına ilişkin her aşamada birtakım bariyerler konulup, konunun kavranıp, kavranmadığına yönelik ölçüler tespit edilebilir.

Verilen derslerin takibinin düzeyi, ödevler, projeler süreçlere başarıya etki edecek şekilde yedirildikten sonra online ara sınavlar-vizeler yapılabilir.

Finaller için şimdiden kesin bir hüküm verilmemeli. Küresel salgın dinamik bir süreç. Şimdiden bütün üniversitelerimizin karar vermesi gerekmiyor. İnşallah bu sıkıntı tez zamanda kalkar ve final sınavları olması gerektiği şekilde yapılır. Ama şartlar olgunlaşmamışsa o takdirde online sınav sonuçlarının katkısının düşürülmesi ve ölçme ve değerlendirmenin sürece yayılması da doğru bir seçenek olabilir.”