UNESCO ve Çin'den Trump’a kültürel miras uyarısı

UNESCO, İran’ı kültürel varlıklarına saldırmakla tehdit eden ABD Başkanı Trump’a ABD'nin savaş dönemi kültürel varlıkları korumaya ilişkin uluslararası sözleşmelere imza attığını hatırlattı.

UNESCO ve Çin'den Trump’a kültürel miras uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın kültürel varlıklarını vurma tehdine ilişkin olarak bir açıklama da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) geldi.
UNESCO açıklamasında, ABD ve İran’ın savaş dönemi kültürel varlıkları korumaya yönelik uluslararası sözleşmelere imza attığı hatırlatıldı.

SAVAŞ SUÇU

1954 tarihli Silahlı Çatışma Halinde Kültürel Varlığın Korunması Sözleşmesi kapsamında kültürel alanlara saldırılar savaş suçu olarak kabul ediliyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden pazar günü yapılan açıklamada da Cenevre Sözleşmesi’nin 53’üncü maddesi hatırlatılarak kültürel varlıklar aleyhine düşmanca uygulamaların yasaklandığının altı çizildi.

PERSOPOLİS, İSFAHAN, GÜLİSTAN SARAYI…

İran’da UNESCO kültür mirası kapsamında koruma altında olan 24 alan bulunuyor. Bu alanlar arasında Şiraz kentinde bulunan Persepolis, İsfahan Ulu Camii, 1967 yılında Tahran’da son Şah’ın taç giydiği Gülistan Sarayı yer alıyor.

UNESCO İran Ulusal Komisyonu Genel Sekreteri Hüccetüllah Eyyubi tarafından UNESCO’ya hitaben kaleme alınan bir mektupla Trump’ın davranışı eleştirildi. İran resmi haber ajansı IRNA mektupta “ABD Başkanı Trump, şaşırtıcı ve medeniyet dışı bir eylemle, İran’ı birkaç bin yıllık kültürel alanlarını yok etmekle tehdit etti” ifadesi kullanıldığını aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda “Eğer İran Amerikalılara ya da Amerikan varlıklarına saldırırsa, 52 İran hedefi belirledik. Bazıları İran ve İran kültürü için çok önemli olan bu hedefler çok hızlı ve çok güçlü bir şekilde vurulur” ifadesini kullanmıştı.

ÇİN’DEN HATIRLATMA

Çin’in Tahran Büyükelçisi Chang Hua, ABD Başkanı Trump’ın tehtidinin ardından sosyal medya hesabından İran’ın kültürel mekanlarının resimlerini “Dünyanın kültürel mirası tüm insanlığa aittir.” notuyla paylaştı.