Ulaştırma Bakanı: YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, YHT seferlerinin sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek 28 Mayıs’ta başlatılacağını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı: YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirlerin sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, demiryolları ulaşımında normalleşme sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Bakan Adil Karaismailoğlu açıklamasında, “Normalleşme sürecinde yüksek hızlı trenler 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. 28 Mayıs’ta hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacağız” dedi.

Karaismailoğlu, bilet satışlarının yalnızca internet üzerinden yapılabileceğini ve bilet satışlarının HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirileceğini söyledi.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜZERİ İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ ZORUNLU

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası yolculukların kısıtlanması nedeniyle 28 Mart tarihinden itibaren Marmaray ve Başkentray dışında seferlerine ara verilen YHT, anahat ve bölgesel tren seferlerinden sadece YHT seferlerinin 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren başlatılacağının altını çizen Karaismailoğlu, “Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak” dedi.

YHT’lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını da belirten Bakan Karaismailoğlu açıklamasında şunların altını çizdi:

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak.

Trenlerin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini bildiren Karaismailoğlu, YHT’lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını da aktardı.