Ulaştırma Bakanı: 'Kanal İstanbul'dan ABD gemilerinin geçmesi Montrö'ye göre mümkün değil

"Marmara'da bu kanalın etrafında da balık tutulabilecek"

Ulaştırma Bakanı: 'Kanal İstanbul'dan ABD gemilerinin geçmesi Montrö'ye göre mümkün değil

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan AKP’li Ahaber canlı yayınında Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan Kanal İstanbul’un güzergahıyla ilgili olarak, “Biz bu kanalı İstanbul’un Avrupa tarafında yapmak istiyoruz, bu koridorları belirledik” diye konuştu.

Turhan, yapılacak su yolundan ‘ABD gemisi geçecek’ iddialarıyla ilgili olarak, “Montrö’ye göre mümkün değil.” açıklamasında bulundu.

Turhan’ın açıklamaları şöyle:

“İstanbul bize ecdadımızın mirasıdır. Biz güzel bir İstanbulu evlatlarımıza bırakmak istiyoruz. Kanal İstanbul’un yapılmasının gerekçeleri var. Boğaz İstanbul’u istanbul yapan tabii bir değerdir. 350 metrelik gemiler İstanbul Boğazı’nı kullanıyor. Boğazdan geçen gemi sayısı güvenliği tehdit ediyor.”

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ SU YOLU İSTANBUL BOĞAZIDIR

“Bugün 200 bin tonluk petrol taşıyan bir geminin İstanbul Boğazı’nda kaza yaptığını düşünürsek, çok büyük bedeller ödemek zorunda kalırız. Dünyanın en tehlikeli su yolu İstanbul Boğazıdır. Çok keskin virajlar var ve boğazın su yapısı alttan akıntı ters yönde yani güney-kuzey istikametinde üstten ise kuzey-güney istikametinde akıntı var. Gemiler büyüdükçe risk daha da artıyor.”

“Yapacağımız yeni kanalla Montrö delinmiyor. Montrö Türk boğazlarını kapsayan bir anlaşmadır. Bu Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin güvenliğini sağlar. Boğazların tabii bir su olduğunu belirler. Boğaz gelecekte daha fazla gemi trafiğine maruz kalacak. Biz kimseye bu kanalı zorla kullanma dayatması yapmayacağız.”

“‘ABD gemisi geçecek’ iddiası Montrö’ye göre mümkün değil.”

DEPREM RİSKİ

Biz bu kanalı İstanbul’un Avrupa tarafında yapmak istiyoruz, bu koridorları belirledik. Diğerlerine göre maliyeti düşük.

Marmara’da bu kanalın etrafında da balık tutulabilecek. Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgede aktif bir fay hattı yok. Burada yapılacak olan bir kanalda Karadeniz’de veya Marmara’da depremden oluşabilecek hareketleri test ettik.