Ukrayna Dışişleri'nden 'Kırım' açıklaması: ABD desteklemeye hazır

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Kırım’ın Ukrayna'ya geri dönüşünü amaçlayan ‘Kırım Platformu’ projesinin geliştirilmesi konusunda Kiev ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Ukrayna Dışişleri'nden 'Kırım' açıklaması: ABD desteklemeye hazır

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Christina Quinn’in Washington’un yarımadanın Ukrayna’ya bağlanmasını amaçlayan ‘Kırım Platformu’ projesinin geliştirilmesi konusunda Kiev ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Quinn’in Washington’un Kırım konusundaki tutumunun ‘katı ve değişmez’ olduğunu vurguladığı ileri sürüldü.

Kiev’in Kırım konusunda uluslararası bir danışma ve koordinasyon platformu oluşturma niyeti olduğu, Ukrayna hükümetinin İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD’yi istişarelere dahil etmeyi planladığı geçen temmuzda belli olmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Avrupa Birliği’nin (AB) de Ukrayna’nın girişimine katılmaya hazır olduğunu, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın da projede yer almaya hazır olduğunu açıklamıştı.