TZOB: Çiftçi borçları acilen uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi borçlarının acilen uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini belirtti.

TZOB: Çiftçi borçları acilen uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, tarımda 2019’u değerlendirdi, 2020 yılı beklentilerine ilişkin bilgi verdi.Geçen senenin çiftçi açısından zor bir yıl olduğunu belirten Bayraktar, doğal afetlerle, yüksek girdi ve finansman maliyetleriyle mücadele eden üreticinin yeterli gelir elde edemediğini söyledi.

ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Bayraktar, çiftçinin zor şartlara rağmen tarımsal faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını dile getirerek, “Çiftçi borçları acilen uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmeli, enflasyonun çok üzerinde artan elektrik, sulama ücretleri makul seviyelere çekilmeli.” diye konuştu.Son dönemlerdeki fiyat artışı nedeniyle çiftçinin gübre kullanırken zorlandığına işaret eden Bayraktar, elektrik fiyatlarındaki artışın da sulama maliyetlerini artırdığını belirtti.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖR

Bayraktar, elektrikli traktör konusuna değinerek, “Bilindiği gibi çiftçimizin en önemli maliyet unsurlarından biri mazottur. Elektrikli araçlar bu maliyeti önemli oranda düşürecektir. Yalnız bu konuda önemli bir sorun akü bedelidir. Devlet akü desteği verirse, elektrikli traktör tarımımız açısından önemli bir gelişme olacaktır.” dedi.

Tarım sektörü için bu yıl bütçeden 22 milyar lira destek ödeneği ayrıldığına dikkati çeken Bayraktar, “Ancak destekler artırılmalı, Tarım Kanunu’nda belirtildiği gibi Gayri Safi Milli Hasıla’nın en az yüzde 1’ine çıkarılmalıdır. Bu rakam son yıllarda yüzde 0,4 düzeylerinde kalmıştır.” ifadesini kullandı.

TARIMSAL KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜ AMA YETERSİZ

Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 12’den yüzde 9’a çekildiğini açıkladığını, oranların daha da aşağı çekilmesi gerektiğini söyledi.Tarım sigortasındaki devlet desteğine rağmen prim oranlarının çiftçiye yüksek geldiğini belirten Bayraktar, sigortaların tüm riskleri karşılaması gerektiğini ifade etti.