Tutuklu gazeteciler için çağrı

Meslektaşları, hapisteki gazeteciler için çağrıda bulundu: Koronavirüs salgınını sıçradığı cezaevlerinde tutulmaya devam eden gazetecilerin tahliyesinin önünde hiçbir engel yok.

Tutuklu gazeteciler için çağrı

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteciler Hülya Kılınç ile Murat Ağırel’in tahliyesi, MİT Kanunu indirimden çıkarılarak engellenmişti.

Yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan meslektaşları için bir araya gelen gazetecilerin kurduğu Haberin Var Mı? İnisiyatifi, infaz yasa tasarısına gece yarısı yapılan “rötuş”a tepki göstererek hapisteki gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Meclis’te görüşülen infaz yasası kanun haline geldi ve hapishanelerden binlerce adli mahkum tahliye edildi. Yasa yapıcılar son dönemde tutuklanan 6 gazeteciyi kapsam dışında bırakmak için MİT yasasına karşı suçları gece yarısı tasarıdan çıkarmıştı. Ancak gazeteci arkadaşlarımızın avukatları mevcut infaz yasasının bu haliyle de gazetecileri kapsadığı görüşünde.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren infaz yasasıyla denetimli serbestlik süresini bazı suçlar yönünden değiştirildi. Denetimli serbestlik süresi bu suçlama yönünden üç yıla çıkarıldı. Bunun anlamı yargılama sonunda en üst sınırdan ceza verilse bile altı gazeteci kapalı cezaevine girmeyecek. Koronavirüs salgınını sıçradığı cezaevlerinde tutulmaya devam eden gazetecilerin tahliyesinin önünde hiçbir engel yok.

Barış Pehlivan, Barış Terokoğlu ve Hülya Kılınç’ın avukatları tahliye başvurusunu yaptı. Aynı şekilde Murat Ağırel’in avukatları ve Ferhat Çelik ile Aydın Keser’in avukatları da dilekçelerini hakimliklere verdi.

Şimdi, bu dilekçelerin işleme konması ve hapishanedeki tüm gazeteciler için emsal olmasını sağlamak için tüm gücümüzle bir kez daha haykırma zamanı:

Gazetecileri #HemenŞimdiSerbestBırakın”