Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak ücretli mi?

Türkiye’de vaka sayısının altıya yükseldiği koronavirüs salgınında koronavirüs testinin erişilebilirliği de ayrı bir sorun olarak karşımızda.

Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak ücretli mi?

Türkiye’de vaka sayısının altıya yükseldiği koronavirüs salgınında yurttaşların tedirginliği sürüyor. Kamuyounda koronavirüs testinin ulaşılabilirliğine dair tartışmalar yaşanırken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, testlerin ücretsiz olduğunu açıkladı ancak test yapılan kişi sayısının diğer ülkelere göre çok az olduğu apaçık bir gerçek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında Türkiye’deki vaka sayısı da giderek artıyor. Yurttaşların tedirginliği sürerken kamu kurum ve kuruluşları koronavirüse karşı tedbir paketlerini açıkladı. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra kamuoyunda koronavirüs testlerinin erişilebilirliğine dair yeni bir tartışma başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs testinin Türkiye’de ücretsiz olduğunu belirtirken, testin erişilebilirliğine dair endişeleri doğrular nitelikte.“Türkiye’de bu test ücretli değil. Şimdiye kadar 4 bini aşkın kişiye test yaptı. Bu rakam dünya geneline göre az gibi gelebilir ancak şüpheli vaka sayısına baktığımızda yeterli. Yurtdışı bağlantısı, yüksek ateş ve öksürük gibi belirtileri taşıyanlara yaptığımız için şüpheli vaka sayısı az” diye konuştu.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this