Türkiye ve Rusya karayolu taşımacılığındaki koronavirüs sınırlamaları kaldırıldı

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki sınırlamaları karşılıklı olarak kaldırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı.

Türkiye ve Rusya karayolu taşımacılığındaki koronavirüs sınırlamaları kaldırıldı

Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih ile Türk mevkidaşı Adil Karaismailoğlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre telefon görüşmesinde, Rus TIR şoförlerinin Türkiye’de kalış sürelerine ilişkin sınırlamaların kaldırılması üstünde anlaşıldı. Rusya’ya Türkiye’den giden TIR soförleri için de bir kısıtlama olmayacağı belirtildi.

Bunun yanında, sınırlamaların her iki tarafın TIR şoförlerinin, Rusya ve Türkiye’deki transit geçişleri için de iptal edildiği kaydedildi.

Rusya merkezli Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği daha önce, Türk hükümetinin yabancı karayolu taşımacılarının ülkeye girişlerine ilişkin bir dizi sınırlama getirdiğini açıklamıştı.

TIR şoförlerinin Türkiye’ye girişlerine, 72 saat içerisinde ülkeyi terk edeceklerine dair bir belge imzalatılmasının ardından izin verildiği belirtilmişti. Tanınan bu sürenin de TIR’lardaki ürünleri boşaltmak, yeniden yükleme yapmak ve gümrük işlemlerini tamamlamak için hayli az olduğu kaydedilmişti.