Türk-İş Genel Başkanı'ndan AKP'nin 'torba'sına tepki

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Meclis'in işveren ve sermayedarlardan oluştuğunu belirterek, "Meclis'te yoksan, orada senin derdini anlatacak kişi de yok" ifadelerini kullandı.

Türk-İş Genel Başkanı'ndan AKP'nin 'torba'sına tepki

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Yol-İş Sendikasının Türk-İş Genel Merkezi’nde yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuştu.

AKP’nin TBMM’ye getirdiği torba yasa teklifine tepki gösteren Atalay, “Pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var? Emeklilik hakkının sınırlandırılması var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var.” dedi.

Türkiye’de 17 milyon çalışandan sadece 2 milyonunun sendikal örgütlülüğünün olduğunu belirten Atalay, salgın sürecinde en büyük bedeli, işsizlerin ve örgütsüz çalışanların ödediğini söyledi.

“İŞVEREN VE SERMAYE AĞIRLIKLI MECLİS”

İşçi, memur ve emeklilerin, toplumun yüzde 70’ini oluşturduğunu ama bu kesimlerin Meclis’te aynı oranda temsilcisinin bulunmadığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

“Meclis’te yoksan, orada senin derdini anlatacak kişi de yok. Orası işveren ve sermaye ağırlıklı bir Meclis. Tulum giymiş adam orada olmazsa, bizim derdimizi, sıkıntımızı başkaları bizim gibi anlatamaz. Bu bir eksiklik. Bu eksikliği Türk-İş olarak dar gelirli, emekçiler başta olmak üzere tüm kesimlere ulaşarak gidermeye çalışıyoruz.”

“KIDEM TAZMİNATI YOKSA SENDİKACILIK YAPMANIN ANLAMI YOK”

“Birkaç ay önce kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme gündeme geldiğinde de mücadele yürüttük. O süreçte hem mücadele hem müzakere yürüttük. Her ortamda bu konuyu gündeme getirdik. Tehlike geçti mi, hayır. Rafa kaldırdılar. Bir daha gündeme getirirlerse mücadeleye kaldığımız yerden devam ederiz. Kıdem tazminatı yoksa sendikacılık yapmanın da anlamı yok.”

“KIDEM TAZMİNATI HAKKINA TIRPAN”

TBMM’ye sunulan torba yasa teklifine de değinen Atalay, şu ifadeleri kullandı:

“Baktığımız zaman pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var, emeklilik hakkının sınırlandırılması var.”

“KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENE AF”

“Başka ne var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var. Ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34 düzeyinde. Yani her üç kişiden biri sigortasız ve güvencesiz çalıştırılıyor. Paketle kayıt dışı işçi çalıştıran işverene adeta af var.”

HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTMADI

Taşeron işçilerin kadroya alınması için ilk mücadeleyi Yol-İş Sendikasının başlattığına dikkati çeken Atalay, yüz binlerce taşeron işçisinin kadroya alınmasının, bu mücadelenin ürünü olduğunu belirtti. O süreçte KİT’lerde çalışan 80 bine yakın işçinin kadroya alınmadığına işaret eden Atalay, hükümet yetkililerin daha sonra verdiği sözlere rağmen aradan geçen sürede bu işçilerin bir türlü kadroya alınmadığını vurguladı.