Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan 'asgari ücret' açıklaması: İşveren ve hükümetten rakam bekliyoruz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ilişkin önce işveren ve hükümetten rakam beklediklerini açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan 'asgari ücret' açıklaması: İşveren ve hükümetten rakam bekliyoruz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2021 yılı asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Atalay, asgari ücrete ilişkin önce işveren ve hükümetten rakam beklediklerini ifade ederek, “Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı.” sözlerine yer verdi.

Atalay, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonunda 40 yıl içerisinde sadece 4 kez işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla belirlendiğini belirterek, “Asgari ücret 40 sene önce başlangıç ücretiydi ama şimdi 7 milyon işçinin ‘geçim ücreti’ oldu. ‘Geçim ücreti’ diyorum ama insanlar bu ücretle geçinemiyor.” dedi.

Atalay ayrıca, “Mevcut asgari ücret rakamıyla insanların geçinme şansı yok. Onun için işverenler, hükümet ve TÜİK mantıklı ve makul bir rakamı komisyon üyelerinin önüne getirmeli. Komisyondaki arkadaşlarımızın bize ileteceği bu rakamı, biz de Hak-İş ve DİSK ile paylaşırız.” dedi.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak asgari ücrette talep ettikleri rakamı açıklamadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı.”

Atalay, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı güzel bir haber bekliyor. Güzel haberlere toplumun bu dönemde daha çok ihtiyacı var. İnşallah, umut ettiğimiz bir rakam önümüze gelir, biz de masada imzalarız.”