Türk Hava Yolları'nı Kartal Anadolu İmam Hatip uçuruyor

Türk Hava Yolları'nda (THY), Bilal Erdoğan'ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki Ebubekir Akgül isimli arkadaşının soyismini taşıyan 49 kişinin çalışması gündeme geldi.

Türk Hava Yolları'nı Kartal Anadolu İmam Hatip uçuruyor

Türk Hava Yolları’nda (THY) İnsan Kaynakları Başkanı olarak görev yapan Ebubekir Akgül ile aynı soyismi taşıyan 49 kişinin daha çalıştığı öğrenildi. Üniversitelerdeki aile kadrolaşmalarının ortaya çıkması ardından Türk Hava Yolları (THY) ile ilgili ortaya çıkan bu bilgi, benzeri bir kadrolaşma durumu olduğu şüphesini doğurdu.

Airporthaber’den Murat Herdem’in, Türk Hava Yollar’ında çalışan 49 kişinin Akgül soyadına sahip olduğunu aktardığı yazısı şu şekilde:

“Geçen hafta THY İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül ile ilgili bir bölüm yazdım. Eksik yazmışım. Ebubekir Akgül, THY’nin ortağı olduğu koltuk şirketi TSİ ile birlikte aynı zamanda THY Spor Kulübü’nün de yönetim kurulu üyesiymiş. Ve bir detay daha…

THY’de 25 civarında Akgül soy isimli çalışan var. Bunların yarısı 2016 ve 2017 sonrasında işe alınanlar… Akrabasıdır demiyorum ama bu kadar Akgül soyisminin şirkette olması ve büyük bölümünün Ebubekir Akgül’ün İnsan Kaynakları Başkanı olduğu dönemde şirkete girmesi, benim dikkatimi çekti. Paylaşmak istedim.”

25 DEĞİL 49

Yazısında aynı soyisim ile 25 kişinin çalıştığını belirten Murat Herdem, daha sonra sosyal medya hesabından 25 sayısını 49 olarak güncelledi.

Söz konusu Ebubekir Akgül’ün mezun olduğu lise de dikkat çekici. Akgül de, bazı kamu kurumlarının yönetici pozisyonunda bulunan birçok isim gibi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu ile arkadaş ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu.

Daha önce Akgül’ün yakından bilinen akrabalarının THY’de çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Akgül’ün İnsan Kaynakları’na geçişiyle birlikte iki kardeşi de THY’de işe başlarken THY’nin psikolojik hizmetlerinin de ağabeyi Ömer Akgül’e ait Kim Psikoloji adındaki kuruma verildiği ortaya çıkmıştı.

Bilal Erdoğan gibi 1999’da mezun olan Arda Ermut, Yönetim Kurulu Üyesi olurken, yine aynı yıl mezun olan Abdülkerim Çay ve Ahmet Olmuştur THY’de Genel Müdür Yardımcısı, Ebubekir Akgül İnsan Kaynakları Başkanı pozisyonunda çalışıyor. 1993 mezunu Ogün Şanlıer de THY Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Basın Müşaviri Yahya Üstün, Reklam Müdürü Rafet Fatih Özgür de Kartal AİHL mezunu olarak ön plana çıkıyor