Tüm hastaneleri kapsıyor: HAP yönetmeliği yürürlüğe girdi

Salgına dönüşme eşiğindeki koronavirüsle ilgili olarak Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Tüm hastaneleri kapsıyor: HAP yönetmeliği yürürlüğe girdi

Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği 18 Mart 2020 Tarihli ve 31072 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin amacı, “koronavirüsün yayılması sonrası ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin risk ve zarar azaltıcı önlem almalarını, yurt içinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamak” olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığına, üniversitelere, belediyelere, özel hukuk tüzel kişilerine ve gerçek kişilere ait yataklı tedavi hizmeti sunan tüm hastaneleri kapsayan yönetmeliğe göre, Bakanlık adına afet ve acil durum çalışmaları Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

İllerde, afet ve acil durumlarda sağlık hizmetlerini yürütme ve koordine etme görevi il sağlık müdürlüğünde olmaya devam edecek. Ancak gerektiğinde bu görevi il sağlık müdürü adına acil sağlık hizmetlerinden sorumlu başkanlık yürütülecek.

HAP uygulanırken gerekmesi halinde afet ve acil durumlarda koordinasyon İl Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this