TTB, Bakanlığın verilerini yalanladı: Sadece Ankara'daki vaka sayısı 14 bin

TTB Genel Sekreteri Prof Vedat Bulut, "Filyasyon ekipleri ile yaptığımız toplantıda sadece Ankara’daki pozitif vaka sayısı 14 bin civarında. Türkiye geneli içinde açıklanan 28 bin sayısı şüpheli" dedi.

TTB, Bakanlığın verilerini yalanladı: Sadece Ankara'daki vaka sayısı 14 bin

CHP ile Türk Tabipleri Birliği (TBB) bugün bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklamasında konuşan TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, sadece Ankara’da 14 bin civarında vaka tespit edildiğini belirtti.

Bulut, ”Filyasyon ekipleri ile yaptığımız toplantıda sadece Ankara’daki pozitif vaka sayısı 14 bin civarında. Bu sadece filyason ekiplerinden gelen rakam, hastanelerdeki rakam değil. Topladığımız da bu 28 bin civarı rakamın gerçeği yansıtmadığını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

Basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, artan vaka sayılarına ilişkin, “Biz bunun hala önlenebilir olduğunu sözlüyoruz. En 2 hafta tercihen 4 haftalık kapatma ile düşüş yaşanır” dedi.

Fincancı, “Dün hep beraber izledik. Gerçeklerin bir biçimde ortaya çıkma huyu var. Biz Türk Tabipleri Birliği olarak başından beri haklı olduğumuzu söyledik. Keşke olmasaydık. Keşke bu kadar insanımız ölmeseydi. Bu kadar hastamız olmasaydı ve bu kadar sağlık çalışanını yitirmeseydik. Biz bunun hala önlenebilir olduğunu söylüyoruz. Toplu hareketliliğin kısıtlanması, toplu bulunan alanların kapatılması, zorunlu üretim dışında üretimin mutlaka durması ve bunun en az 2 hafta tercihen 4 hafta olması. 4 hafta hızı düşürebilmek için ideal olanıdır.

Vakanın belirti göstermeyen olduğu ifade ediliyor ama Kovid-19 hastalığında testin pozitif çıkmasından sonra ne zaman belirtilerin ortaya çıkacağı ve nasıl belirtiler olabileceğini öngörme olanağı yok. Onların hasta olarak tanımlanmamasının uygun olmadığını söylüyoruz” ifadelerini kullandı.