TSK'da 600 albay re'sen emekliye sevk edilmiş

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'da 600 civarında albayın emekliye sevk edildiği belirtildi.

TSK'da 600 albay re'sen emekliye sevk edilmiş

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk edildi. Son yıllarda albayların en çok emekliye sevk edildiği şura sonucu, kurmay albay sayısında önemli azalma meydana geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde albaylar daha önce 31 yıl görev yaparken, bu süre 29 yıla indirildi. 29 yılını dolduranlar arasından, istenilenlerle çalışılmaya devam edilirken “İhtiyaç olmadığı” gerekçesiyle diğer albaylar emekliye sevk edilebiliniyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, TSK’daki gelişmeleri yakından izleyen emekli bazı askerler, TSK’da kurmay subayın yok denecek kadar azaldığına dikkat çekti.

Sayının azalmasına rağmen kurmay albayların re’sen emekliye sevk edilmeleri emekli askerlerce yadırgandı. TSK bir çok alanda mücadele ederken deneyimli askerlerin ayrılmasının sorun yaratabileceği belirtildi. Askeri Şura’nın uygun bulduğu 294 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.