Trump'tan İran'a tehdit

Trump savaş suçu itirafı niteliğinde kültürel mirası da içeren bir tehdit mesajı yayınladı.

Trump'tan İran'a tehdit

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın herhangi bir ABD’liye ya da ABD unsurlarına saldırması halinde, İran için üst düzey öneme sahip 52 hedefin vurulacağını söyledi.

ABD hava kuvvetleri tarafından Irak’ın başkenti Bağdat havaalanı yakınlarında düzenlenen operasyonda İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle yükselen gerilim devam ederken, Donald Trump sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. İran’ın ABD Büyükelçiliğine saldırdığını ve buna ek olarak başka saldırılar hedeflediğini belirten Trump, “İran yıllardır sorun olmaktan başka bir şey değildi” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜREL MİRASI TEHDİT ETTİ

Trump 1979 yılında ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’nin basılması ve 52 kişinin rehin alınmasına hatırlatarak, “Eğer İran, ABD’lilere ve Amerikan unsurlarına saldırırsa 52 Amerikalı rehineyi temsilen İran’a ait ve İran kültürü için üst düzey öneme sahip 52 hedef belirledik. Bu hedefler çok hızlı ve çok sert şekilde vurulacaktır. ABD artık tehdit istemiyor” dedi.

İŞİD SALDIRILARINI HATIRLATTI

IŞİD 2014 yazında ele geçirerek hilafet ilan ettiği ve 2017 yılında Irak ordusunun düzenlediği operasyonla kaybettiği Musul kentinde binlerce arkeolojik alanı harabeye çevirmiş, Musul Müzesi’ndeki eserleri parçaladıkları ve Nemrut kentindeki tarihi bölgeleri havaya uçurdukları görüntüleri de paylaşmıştı.

IŞİD UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ‘Çölün Gelini’ Palmira kentinde bulunan Bel Tapınağı ve Zafer Takı’nı patlatan terör örgütü, tarihi tiyatro ve ünlü Tetrapylon anıtını yıkmıştı.