Trump'tan İran'a yeni yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İran'a silah ambargosunun uzatılmamasına tepki olarak gelecek hafta bu ülkeye yeni yaptırımlar getireceklerini duyurdu.

Trump'tan İran'a yeni yaptırım kararı

New Jersey’de basın toplantısı düzenleyen Trump, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BMGK’da cuma günü yapılan oylamada BMGK, İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasını talep eden ABD’nin önerisini kabul etmemişti. Donald Trump “bunu bekliyorduk” ifadesini kullanarak, “Buna karşı tepki olarak yaptırımlar getireceğiz. Bunları önümüzdeki hafta göreceksiniz.” diye konuştu.

Trump ayrıca, konuyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans toplantısı önerisine katılmayı da şimdilik düşünmediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, yöneltilen bir soru üzerine Trump, Amerikan devletine ait gizli bilgileri sızdırdığı iddiasıyla aranan Edward Snowden’ı affedebileceği konusunda da yeşil ışık yaktı. Trump, “Snowden’a af çıkaracak mısınız?” şeklindeki soruya, “Bu konuyla ilgilenmeye başlayacağım. Hem sağ hem de soldan her kesimde Snowden konusunda bir bölünme var.” diye yanıt verdi.

Devlete ait gizli bilgileri sızdırdığı iddiasıyla aranan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, 2013’ten beri geçici oturma izniyle Rusya’da yaşıyor ve Fransa’nın kendisine sığınma hakkı vermesini istiyor.

“POSTA YOLUYLA YAPILACAK SEÇİM FELAKET OLACAK”

Kasımda yapılacak olan Başkanlık seçimlerine de değinen Trump, New Jersey eyaletinde kendisine ait golf kulübünde düzenlediği basın toplantısında, ”Posta yoluyla oylama feci olacak, ülkemizi dünya da alay konusu haline getirecek” dedi. Postayla yapılan seçimin bir felaket olacağını ve sayılmasının aylar süreceğini belirten Trump, eyaletler 3 Kasım’da yapılacak seçimler için posta yoluyla genel oylama yapmaya devam ederse, sonuçların açıklanmasında kaos ve büyük gecikmeler olacağını söyleyerek ülkede için felaket olacağını belirtti.

New York, New Jersey ve başka bölgelerde büyük ölçüde posta yoluyla yapılan ön seçim ve ikinci tur seçimlerle ilgili sorunları gerekçe göstererek, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oylamanın felaketle sonuçlanacağını bir kez daha tekrarlayan Trump, ”Posta yoluyla yapılacak oylamayla ilgili sorun, seçimin ne zaman bittiğini asla bilemeyeceğiniz ve sonuçlar aylarca veya yıllarca gelmeyecek” dedi.