Trump'tan İran açıklaması: Yeni ekonomik yaptırımlar getireceğiz

ABD Başkanı Trump, İran'ın dün gece Irak'taki ABD hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin canlı yayında ilk açıklamasını yaptı.

Trump'tan İran açıklaması: Yeni ekonomik yaptırımlar getireceğiz

Trump Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İran’ın Irak’taki 2 üsse düzenlediği saldırılarda hiçbir Amerikan askerinin zarar görmediğini vurguladı ve “Ben Başkan olduğum sürece İran asla nükleer silaha sahip olamayacak.” dedi.

İran’ın dünkü saldırılarına karşılık olarak bu ülkeye yeni ekonomik yaptırımlar getireceklerini belirten Trump, İran kurallara uygun davranana kadar bu yaptırımların uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

Ortadoğu’daki sorunların çözümünün kolay olmadığını vurgulayan Trump, “NATO’nun bundan sonraki süreçte Ortadoğu’ya daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim.” ifadesini kullandı.

Trump’ın açıklamaları şu şekilde:

“ABD Başkanı olduğum sürece İran asla nükleer silaha sahip olamayacaktır. Sizi bu konuda bilgilendirmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Dün akşamki saldırıda hiçbir Amerikalı yara almadı. Tüm askerlerimiz güven içinde. Çok az bir hasar söz konusu. Amerikan güçleri her şey için hazırdır. İran herkes için iyi olan bir hareketle, saldırı pozisyonundan çekilmiş görünüyor.

Hiçbir Amerikalı ve Iraklı alınan önlemlerden dolayı hayatını kaybetmedi. Erken uyarı sistemi kullandığımızdan dolayı. Amerika’nın kadınları ve erkekleri son derece iyi bir iş çıkardılar. Uzakta çalışıyorlar.

Uzun zamandır, kesin olarak söylemek gerekirse, 1979’dan bu yana, İran’ın Ortadoğu’da ve ötesinde istikrarı bozan yıkıcı davranışlarını tolore etmeye çalışıyoruz. O günler geride kaldı. İran dünyada terörizmin en büyük sponsoru olmuş, nükleer silahlarla medeni dünyayı tehdit etmektedir. Biz hiçbir zaman bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.

Geçen hafta Amerikan halkının hayatını tehdit eden bir teröristi durdurmak için kararlı bir adım attk. Benim emrimde ABD ordusu dünyanın bir numaralı teröristi Süleymani’yi ortadan kaldırmıştır. Kudüs Gücü’nün lideri Kasım Süleymani en kötü vahşetlerin bazılarından kişisel olarak sorumluydu. Hizbullah’ın da dahil olduğu terörist orduları eğitti ve sivilleri hedef alarak terör saldırıları düzenledi. Tüm bölgede kanlı iç savaşları körükledi. Acımasızca binlerce Amerikan askerini öldürdü, yaraladı ve yol kenarlarına ABD askerlerinin sakatlanmalarına neden olan bombaları yerleştirdi.

Süleymani Irak’taki Amerikan personeline yönelik son zamanlarda düzenlenen ve 1 ABD askerinin öldüğü, 4’ünün de yaralandığı saldırıları yönetmişti. Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliğine saldırıyı da organize etmişti. Son günlerde Amerikan hedeflerine yönelik yeni saldırılar planlıyordu ancak onu durdurduk. Süleymani’nin ellerine, hem Amerikalıların hem de İranlıların kanı bulaşmıştı. Çok önceden öldürülmesi gerekiyordu. Kasım Süleymani’yi ortadan kaldırarak teröristlere çok güçlü bir mesaj vermiş olduk; “Hayatınıza kıymet veriyorsanız halkımızın hayatlarını tehdit etmeyeceksiniz.

İran saldırganlığına yanıt olarak seçenekleri değerlendirmeye devam ederken, ABD İran rejimine yönelik ek yaptırımları derhal devreye sokacaktır. Bu güçlü yaptırımlar İran davranışını değiştirene kadar etkili olacaktır. Sadece son birkaç ayda İran uluslararası sularda gemilere el koymuş, sebepsiz yere Suudi Arabistan’a saldırı düzenlemiş ve iki Amerikan drone’u düşürmüştür. İran’ın saldırganlıkları, 2013’te yapılan aptalca nükleer anlaşmasından sonra artışa geçti. 150 milyar dolar verilmişti kendilerine, 1.8 milyarlık nakit paradan bahsetmiyorum bile. ABD’ye teşekkür ederiz demek yerine, anlaşmanın imzalandığı gün “Amerika’ya ölüm” sloganları attılar. İran, anlaşmadan elde ettiği parayla terör saldırılarına devam ederek Yemen’de, Suriye’de Lübnan’da, Afganistan’da ve Irak’ta cehennemi yaratmıştır. Dün gece bize ve müttefiklerimize atılan füzelerin parası, önceki ABD yönetiminin sağladığı fonla ödenmiştir.

İran’ın saldırganlığı akılsızca imzalanan nükleer anlaşmadan sonra artmıştır.

İran’ın dün akşamki saldırısı, önceki ABD yönetiminin verdiği parayla gerçekleştirilmiştir.

İran’la dünyayı daha barışçıl hale getirecek yeni bir anlaşma yapılmalı.

İran büyük bir ülke olabilir, İran şiddeti körüklemekte ve nefreti körüklediği sürece Ortadoğu’da barış ve istikrar sağlanamaz. ABD İran’a cevap vermelidir. Bugün NATO’dan çok daha fazla adım atmasını isteyeceğim.

Dünyada 1 numaralı doğalgaz ve petrol üreticisi haline geldik. Bu konuda bağımlı değiliz ve Ortadoğu petrolüne ihtiyacımız yok.

Üç ay önce IŞİD’i yüzde yüz ortadan kaldırdık, sonra IŞİD’in vahşi lideri el Bağdadi’yi öldürdük. IŞİD’in yok edilmesi İran’ın da çıkarınadır, bu konuda birlikte çalışmalıyız.

ABD barış için çabalayan herkesle barışa hazırdır.”