Trump'ın azil dosyası kapandı

ABD Senatosu'da yapılan azil oylamasında ABD Başkanı Trump, 'görevi kötüye kullanma' ve Kongre'nin işleyişini engelleme' suçlamarından aklandı.

Trump'ın azil dosyası kapandı

ABD Başkanı Donald Trump’a Demokratlar tarafından başlatılan azil soruşturması neticesinde Senato’da yapılan oylamada, Başkan, hakkındaki ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘Kongre’nin işleyişini engelleme’ suçlarından aklandı.

Cumhuriyetçilerin domine ettiği Senato’da, Trump’a yönelik Kiev’e rakibi Joe Biden’i soruşturması ve yeniden seçim çabalarına yardım etmesi için baskı yapması şartıyla Ukrayna’ya askeri yardım vermediği suçlaması oylandı. 48’a karşı 52 oyla ABD Başkanı Trump, sözgelimi suçlamadan aklandı.

52 oyun tamamı Cumhuriyetçilere aitken, Trump’ın azlini talep eden 47 oyun sahibi de Demokrattı.

PELOSİ: KANUNSUZLUĞU NORMALLLEŞTİRDİLER

Trump’ın Senato’daki azil oylamasında aklanmasına ilişkin açıklamada bulunan Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın ‘Amerikan demokrasisi için bir tehdit olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Pelosi, “Bugün, Başkan ve Senato’daki Cumhuriyetçiler kanunsuzluğu normalleştirdiler ve anayasamızın denetim ve denge sistemini reddettiler” ifadelerini kullandı.

Pelosi, “Başkan, yasaların üstünde olması ve seçimleri bozma konusundaki kararlığıyla Amerikan demokrasisi için süregelen bir tehdit olmaya devam ediyor” diye konuştu.