Trump Küba'ya yönelik ambargoyu sıkılaştırdığı açıklamasında sosyalizm korkusunu itiraf etti

ABD Başkanı Donald Trump , Küba'ya dönük ambargoyu sıkılaştıran yaptırımları açıkladı. Etkinlikte yaptığı konuşmada Trump, ABD'de ciddi bir sosyalizm ihtimali olmamasına rağmen "ABD asla sosyalist bir ülke olmayacak" sözleriyle sosyalizm korkusunu itiraf etti.

Trump Küba'ya yönelik ambargoyu sıkılaştırdığı açıklamasında sosyalizm korkusunu itiraf etti

Trump, ABD’nin Küba’da sosyalizmi yıkmak amacıyla desteklediği ve başarısızlıkla sonuçlanan Kübalı işbirlikçilerin Domuzlar Körfezi Çıkarması’na katılanların anısına Beyaz Saray’da bir etkinlik düzenledi.

ABD’nin Küba halkı ile dayanışmasını bir kez daha teyit ettiklerini belirten Trump, “Obama-Biden yönetimi, Castro diktatörlüğü ile zayıf, acınası ve tek taraflı bir anlaşma yaparak, Küba halkına ihanet etti ve komünist rejimi zenginleştirdi. Ben Obama-Biden yönetiminin Castro rejimi ile yaptığı ihaneti bitirdim” dedi.

TRUMP’IN SOSYALİZM KORKUSU: “ABD ASLA SOSYALİST BİR ÜLKE OLMAYACAK

Trump yaptığı konuşmada, “Demokrat Parti şimdi, sosyalist çeteleri Amerika’nın üzerine salıyor. Bugün, ABD’nin asla bir sosyalist ülke olmayacağını ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Amerikan basınının da Demokratların yanında tavır aldığını savunan Trump, “Basın, sosyalizm ve komünizm adına aptal gibi kullanılıyor” eleştirisini yaptı.

Trump etkinlikte, Küba yönetimine ilişkin yeni yaptırım kararlarını da duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığının, ABD’li turistlerin Küba hükümetinin mülkiyetindeki yerlerde kalmasını yasaklayacağını duyuran Trump, “Ayrıca, Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatını da kısıtlıyoruz. Bu adımlar sayesinde, ABD’nin dolarlarının Küba rejimini fonlamamasını ve doğrudan Küba halkına gitmesini sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

ABD DIŞİŞLERİ VE HAZİNE BAKANLIKLARINDAN ‘YAPTIRIM’ AÇIKLAMASI

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Küba’daki belirli mülkiyetlerde kalınmasının, Küba menşeili alkol ve tütün ürünlerinin ithalatının, Küba’da profesyonel toplantı ve konferans düzenlenmesinin ve bunlara katılımın, yine Küba’daki belirli çalıştay, yarış ve sergilere katılımın kısıtlanacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da “Küba Yasaklı Konaklama Yerleri” isimli bir liste oluşturulduğu ve bu listeye, Küba hükümeti ya da hükümetle yakın ilişkili kişilerin kontrolündeki ve mülkiyetindeki 433 konaklama yerinin eklendiği belirtildi.

Küba hükümetinin konaklama sektöründen kar sağladığının öne sürüldüğü açıklamada, ABD’li turistlerin bu ülkede, meşru olarak bağımsız girişimciler tarafından kurulan ve işletilen özel konaklama yerlerinde kalabileceği belirtildi.